determinacja

Amerykański dziennikarz i publicysta, Hugh G. Rection, prześledził biografie prezesów firm Fortune 500 i znalazł 10 wspólnych cech, które doprowadziły ich do sukcesu. Kliknij i zobacz, co to za cechy.


Ile takich artykułów widziałeś już w internecie? Są ich setki, jeśli nie tysiące. Większość to kompletne bzdury, ale ludzie w nie klikają, więc ciągle powstają nowe. Otwierasz taki i czytasz, że ludzie sukcesu wstają wcześnie rano, nie oglądają telewizji, są aktywni fizycznie, kochają swoją pracę, nie żyją ponad stan, stawiają przed sobą wyzwania, wkładają najpierw prawą nogawkę spodni, a wieczorem myją zęby trzymając szczoteczkę w innej ręce niż rano. Myślisz sobie: “ja też tak mam, dlaczego niczego w życiu jeszcze nie osiągnąłem?”

Hipokryzją z mojej strony byłoby co prawda krytykowanie założenia, że warto obserwować ludzi sukcesu. Nie raz w swoich tekstach nawiązywałem do ich nawyków czy cech charakteru, które warto naśladować. To oczywiste, że jeżeli przykładowo chcę zostać dobrym piłkarzem, to podpatruję co robią najlepsi z nich i wyciągam na tej podstawie wnioski jak mam dotrzeć do tego samego poziomu co oni i wdrażam ich nawyki do swojego treningu. Analogicznie postępuje się niemal w każdej dziedzinie, także w sferze osobistego rozwoju i zarabiania pieniędzy.

Jeśli chcesz dostać się z punktu A do punktu B, a jesteś w takim miejscu, w którym nie ma żadnych elektronicznych urządzeń, w których mógłbyś po prostu kliknąć „Nawiguj”, to pozostaje ci taki relikt przeszłości jakim jest papierowa mapa. Nie przeliczy ci ona najszybszej, albo najkrótszej trasy, nie pokaże w którym miejscu występują utrudnienia, a gdzie możesz się zatrzymać na siku i hot doga, nie przewidzi pogody na trasie, ani nie wymieni listy rzeczy, które musisz spakować. Pokaże ci tylko jak iść, aby zbliżać się do punktu B, a nie od niego oddalać.

I choć taką mapą jest właśnie zbiór doświadczeń i wydarzeń z życia ludzi, którzy do tego celu dotarli, to wiele osób, którym wpada ona w ręce, traktuje ją jakby była autopilotem. Znajomość drogi nie sprawia, że od razu teleportujesz się do celu. Życie to nie pieprzony program, w który wpiszesz komendy i założenia, a on sam za ciebie zrobi wszystko i da ci to co chciałeś osiągnąć.

Determinacja wypisana na twarzy

Tę drogę musisz przebyć sam, o własnych siłach. Nikt nie da ci gwarancji, że podążając konkretną ścieżką dotrzesz do celu, bo nikt nie wie kogo lub co spotkasz po drodze. Jedyna pomoc jaką możesz dostać, to wskazówki od innych, całą pracę musisz wykonać samodzielnie. A nawet co do wskazówek nikt nie da ci stuprocentowej gwarancji, bo to co skutkuje w większości przypadków, w specyficznych warunkach może być bezużyteczne. Tylko jedna rzecz sprawdza się zawsze — determinacja.

Jeśli prześledzisz losy ludzi sukcesu, nie tylko biznesmenów, ale również sportowców, twórców, naukowców, polityków czy podróżników, odkryjesz, że każdy z nich w swoim życiu wykazał się niezwykłą determinacją. Swoistym wzorem zdeterminowanego człowieka jest dla mnie Elon Musk, którego bestsellerową biografię miałem przyjemność ostatnio czytać.

Musk, o którym coraz śmielej mówi się, że jest Stevem Jobsem naszych czasów, jeszcze kilka lat temu był wyśmiewany przez branżę motoryzacyjną i kosmiczną. Nawet dziś, wiele osób ma go za wariata, któremu wydaje się, że można zbudować ludzką kolonię na Marsie, a na Ziemi zbudować międzymiastowe tuby, w których ludzie mogliby się poruszać z prędkością samolotu. Kiedy pierwsze rakiety jego firmy SpaceX ulegały zniszczeniu w ciągu kilkunastu sekund od startu, a on sam był zmuszony prosić znajomych o pieniądze, które pozwoliłyby jego firmie przetrwać najbliższe tygodnie, nikt (poza nim samym) nie wierzył, że kiedyś ta firma będzie wykonywała kilkadziesiąt zleceń rocznie i wznosiła w kosmos satelity czy ładunki do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Dziś szczęka opada niemal każdemu, kto ogląda live stream z lądowania rakiety Falcon 9 na malutkiej platformie pośrodku oceanu, tuż po wyniesieniu ładunku w kosmos.

Warto dodać, że w tym samym czasie druga firma Elona Muska, Tesla Motors, również przechodziła trudny okres, również miała duży problem z płynnością finansową, a także z ukończeniem modelu Roadster. Po kilku latach Tesla z kopciuszka branży motoryzacyjnej stała się największą firmą w branży motoryzacyjnej zajmującą się kompleksowo całym procesem od projektowania, przez produkcję do dostarczenie samochodu pod dom klienta, wraz z serwisowaniem i budową stacji szybkiego ładowania (dla niezorientowanych w motoryzacji — Tesla produkuje samochody w pełni zasilane energią elektryczną, które można za darmo podładować na tych stacjach).

Wiele można o Musku powiedzieć, ale gdybym miał go scharakteryzować jednym zdaniem, to powiedziałbym, że to człowiek z determinacją wypisaną na twarzy. Co zaplanuje, to osiągnie, nie zważając na głosy krytyki z otoczenia, ani ograniczenia współczesnej technologii. Wiele czynników przyczyniło się do tego, co udało mu się osiągnąć: jest piekielnie inteligentny, ciągle zdobywa wiedzę, uczy się od swoich pracowników, ma ścisły umysł i dobre wykształcenie, pieniądze (które wcześniej zarobił jak współtwórca PayPala), znajomości (je również zdobył przy PayPalu), jasno sprecyzowane wizję i misję (uratować gatunek ludzki przed samozagładą), poświęca na pracę kilkanaście godzin dziennie, itd. Jednak kiedy wpakujesz cały swój majątek w dwa start-upy, które równocześnie prawie upadają zanim zdążą obsłużyć pierwszego klienta, to te cechy wymienione wyżej na nic ci się nie zdadzą, są niczym bez determinacji.

Dlatego właśnie najlepsza rada, jaką ktokolwiek może ci dać to “bądź zdeterminowany”. Nie ważne czy właśnie próbujesz zbudować wymarzoną sylwetkę, zdać sesję, osiągnąć mistrzostwo w jakiejś dziedzinie, zdobyć Mount Everest, odkryć nowe prawa fizyki kwantowej czy polecieć na Marsa. Osiąganiem celów żądzą te same prawa. Możesz do nich zmierzać różnymi drogami, na każdej z nich spotkasz wyzwania, a ostatecznie może się okazać, że ta wybrana przez ciebie nie prowadzi jednak do tego celu. Ale tego się nie dowiesz, jeśli w trakcie wędrówki się poddasz.


Biografia Elona Muska

Share: