efekt ikea

Co łączy meble z kartonu, ciasto w proszku, origami i psychologię? Takie pytanie postawili przed sobą Michael Norton, Daniel Mochan i Dan Ariely, a nawet znaleźli na nie sensowną odpowiedź. Zanim jednak dojdziemy do tego co z tym wszystkim ma wspólnego słynne imperium Ingvara Kamprada przywołane w tytule, zaczniemy od kreciego kopca.

Może nie takiego zwykłego kreciego kopca, bo dokładnie Kopca Kreta Dr. Oetkera. Zdaje się to być pierwsze ciasto w proszku jakie było dostępne w Polsce na masową skalę, a przynajmniej pierwsze, które mocno reklamowano. Forma “ciasta instant” jest znacznie starsza, bo pierwsze takie produkty pojawiły się na amerykańskim rynku już w latach 50. ubiegłego stulecia.

Chociaż idea wygodnego w przygotowaniu ciasta: “zmieszaj proszek z wodą, włóż do piekarnika i gotowe” powinna podbić serca konsumentów, tak się jednak nie stało. Nie dlatego, że stwierdzono, że taki produkt może być niezdrowy, ale dlatego, że był… za prosty w przygotowaniu. Kiedy utrudniono nieco formułę przygotowania takiego ciasta, sprzedaż zaskakująco wzrosła. Ale czy ciasto z proszku, które wymagało dodania jajek i mleka było smaczniejsze od tego, które wystarczyło zalać wodą? Z pewnością wymagało włożenia trochę większego wysiłku w przygotowanie.

Owoc pracy smakuje lepiej

Nie uszło to uwadze badaczy. Wspomniani już wcześniej Norton, Mochan i Ariely postanowili sprawdzić jak ludzie wyceniają owoce swojej pracy. W tym celu poprosili uczestników eksperymentu o wykonanie prostego origami według dostarczonej instrukcji. Po wykonanym zadaniu zapytano uczestników o stawkę (z przedziału 0 — 100 centów), którą są w stanie zapłacić by zatrzymać własnoręcznie wykonane origami. Każdy uczestnik wiedział przy tym, że jeśli zaproponuje stawkę niższą niż losowo wybrana przez badaczy, zostanie z niczym.

Zanim jednak uczestnicy poznali stawkę badaczy, inna grupa wyceniała ich pracę na podobnie skonstruowanej aukcji. Efekt? Uczestnicy wyceniali własnoręcznie wykonane origami na średnio 23 centy. To może niewiele, ale należy pamiętać, że nie były to raczej wybitne dzieła. Ciekawie robi się, gdy poznamy stawkę jaką oferowali inni uczestnicy — średnio 5 centów.

Innymi słowy, uczestnicy wyceniali własnoręcznie wykonany egzemplarz ponad 4 razy drożej, niż za ten sam egzemplarz byli w stanie zapłacić inni uczestnicy.

Okej, mamy już origami, mamy ciasto z proszku, mamy psychologię, ale co z tym wszystkim mają wspólnego meble z IKEI?

Efekt IKEA

Tak właśnie badacze nazwali błąd poznawczy, który powoduje, że przeceniamy wartość przedmiotów, które sami wykonamy. Dlaczego efekt IKEA, a nie na przykład efekt origami czy efekt Dr. Oetkera? Prawdopodobnie dlatego, że prawie każdy przynajmniej raz w życiu miał okazję skręcać jakiś mebel z IKEI i tuż po wykonaniu pracy doświadczyć tego efektu. Ale żeby nie było niedomówień, Norton, Mochan i Ariely dali swoim studentomdo złożenia proste zestawy tych szwedzkich mebli.

Bynajmniej nie dlatego by wysługiwać się studentami podczas wystroju nowych gabinetów, ale po to by ponownie zbadać efekt IKEA. De facto przeprowadzili dwa kolejne eksperymenty, z czego pierwszy z nich był bratem bliźniakiem wyżej przeze mnie opisanego. Tym razem twórcy wyceniali swoje dzieła “zaledwie” 63% drożej niż pozostali (78 centów vs 48 centów).

W kolejnym eksperymencie uczestników podzielono na dwie grupy. Ponownie rozdano szwedzkie układanki, przy czym pierwsza grupa miała złożyć meble do końca, a studentom z drugiej grupy nakazano skończyć przed zamontowaniem dwóch ostatnich elementów. Następnie przeprowadzono znaną nam aukcję — druga grupa miała wyceniać swoje dzieła razem z niezamontowanymi elementami, tak by po wykupieniu móc niewielkim wysiłkiem uzyskać kompletny mebel.

Pierwsza grupa była w stanie zapłacić dwa razy więcej by zatrzymać owoce swojej pracy niż grupa druga.

Efekt IKEA w praktyce

Chociaż sam błąd poznawczy wydaje się dość nieszkodliwy (bo co jest złego w tym, że cieszę się z własnoręcznie skręconego regału?), można go użyć jako wytrychu do portfeli klientów. I wykorzystują go nie tylko producenci mebli i ciast w proszku. Chyba każdemu bardziej smakują warzywa samodzielnie uprawiane, co odczuje każdy, kto wybierze się na wakacje w gospodarstwie agroturystycznym. Ja zawsze wolałem te jogurty, w których trzeba było wymieszać dwa składniki tuż przed zjedzeniem.

Moda na DIY też nie wzięła się wyłącznie z potrzeby oszczędzania i personalizowania rzeczy, ale również z potrzeby się poczucia się kompetentnym twórcą. Dan Ariely, w swoim przemówieniu TED żartuje nawet, że dzięki temu efektowi przychylniej patrzymy na własne dzieci.

Jeśli masz wolne 20 minut, polecam z całego serca obejrzenie tego wystąpienia:

 

Share: