filmów

Stosunkowo niewiele powstaje filmów, które mówią dużo o świecie biznesu i stają się popularne. Na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat jedynym takim blockbusterem był Wilk z Wall Street. Lepiej sprzedają się lekkie produkcje jak komedie romantyczne czy superbohaterowie. A szkoda.

W długie jesienne i zimowe wieczory aż chce się sięgnąć po dobry film, po obejrzeniu którego zostanie coś więcej niż efekt odmóżdżenia i brudny kubek po herbacie. Taki, którego nie wyłączasz kiedy pojawią się napisy końcowe, tylko dalej wgapiasz się w ekran, pogrążasz się w myślach i czujesz, że ostatnie 2 godziny nie były tylko rozrywką, ale także i lekcją.

Z tego względu zrobiłem listę sześciu w miarę nowych filmów, które nauczą cię czegoś o biznesie, a niekoniecznie zapychały kinowe sale. Kolejność według popularności filmu.

1. The Social Network (2010)
filmów

The Social Network, reż. David Fincher

Zawsze lubiłem filmy Davida Finchera, widziałem niemal wszystkie, a The Social Network mnie… nie powaliło. Spokojnie, nie jest to też jego najgorszy film, jest po prostu średni, a średni film Finchera to ciągle wyższy poziom niż 99,9% polskich filmów z ostatniej dekady. Obejrzeć warto, choćby dlatego, że to historia powstawania największego symbolu XXI wieku — Facebooka.

Podobno sam Mark Zuckerberg za tym filmem nie przepada i w sumie to mu się nie dziwię, bo jego postać jest tutaj bardzo przerysowana. Mimo wszystko film trzeba koniecznie obejrzeć, bo płynie z niego ważna lekcja dla każdego, kto szuka pomysłu na biznes.

Czego się nauczysz: Nie trzeba być pierwszym, żeby zdobyć rynek. Czasem wystarczy tylko ulepszyć czyjś pomysł, by stać się gigantem.

2. Big Short (2015)
filmów

Big Short, reż. Adam McKay

Co było przyczyną ostatniego kryzysu gospodarczego? Jeśli jak 95% społeczeństwa nie masz pojęcia, to ten film ci to wytłumaczy. A jak nie będzie dawał rady, to poprosi Margot Robbie by podczas kąpieli prostym językiem wytłumaczyła czym jest CDO. Tylko się nie dekoncentruj, oglądanie Big Short wymaga dużego skupienia, to nie kolejny telewizyjny show o gotowaniu czy śpiewaniu.

Film opowiada o gościach, którzy na wiele miesięcy przed kryzysem dostrzegli bańkę spekulacyjną na rynku kredytów hipotecznych subprime i postanowili zarobić na jej pęknięciu. Historia może na pozór wydawać się dość nudna i pełna skomplikowanych zawiłości bankowości inwestycyjnej, jednak film naprawdę wciąga, bawi i uczy.

Czego się nauczysz: Garść wiedzy z zakresu finansów, ale także ważna lekcja o tym, że nawet na kryzysie da się zarobić.

3. Moneyball (2011)
filmów

Moneyball, reż. Bennett Miller

Oparta na faktach historia Billy’ego Beane’a, menadżera klubu baseballowego Oakland Athletics, który odbudowując skład drużyny przed kolejnym sezonem postanawia wykorzystać metody statystyczne do wyboru nowych zawodników. To jednak nie film o sporcie, to film o matematyce i o tym, jak może ona pokonać intuicję ekspertów.

Innowacyjność i nieszablonowe myślenie zdaje się być najlepszą receptą na pokonanie wielokrotnie bogatszych przeciwników. Nawet jeśli wiążą się z przytłaczającą krytyką otoczenia. Nawet jeśli trzeba uciec się do drastycznych środków by postawić na swoim.

Czego się nauczysz: Jak uczynić siłę ze swojej największej słabości, myśleć odmiennie od otoczenia i skutecznie realizować swoje plany.

4. Aż poleje się krew (2007)
filmów

Aż poleje się krew, reż. Paul Thomas Anderson

Daniel Day-Lewis, to jest dopiero gość! Facet przez ostatnie 15 lat zagościł zaledwie pięć razy na dużym ekranie, dwa razy otrzymując Oscara. Dostałby pewnie trzy razy, gdyby nie przekręty producentów Gangów Nowego Jorku, które zniechęciły członków Akademii. Ale oscarowa rola Day-Lewisa to nie wszystko co Aż poleje się krew ma do zaoferowania.

Ten film to epicka opowieść o człowieku, który na przełomie XIXXX wieku buduje swoje naftowe imperium, poświęcając więcej niż tylko czas i pieniądze. Człowieku, który kapitał na otworzenie pierwszego odwiertu zdobywa narażając własne życie samodzielnie wydobywają srebro. Człowieku, który zrobi absolutnie wszystko by dostać to czego chce.

Zdecydowanie najlepszy film w tym zestawieniu.

Czego się nauczysz: Budowanie biznesu to krew, pot i zły. Nie przez chwilę, a przez lata.

5. Chciwość (2011)
filmów

Chciwość, reż. J.C. Chandor

Kolejny film o ostatnim kryzysie gospodarczym, tym razem widzianym od drugiej strony, z wnętrza wielkiej korporacji. Opowieść o ludziach, którzy chroniąc własne dupy i kieszenie de facto wywołują wielki krach. Strzelają we własne kolana, by nie oberwać w głowę.

Próżno tu szukać tłumaczenia zawiłych pojęć czy komizmu jak w Big Short. Film skupia się na chłodnych kalkulacjach, podejmowaniu trudnych decyzji, a nie obrazowaniu przyczyn kryzysu, który jest w nim tylko jednym z wielu powtarzających się zjawisk w gospodarce.

Czego się nauczysz: Jak w obliczu nadchodzącego krachu radzić sobie z podejmowaniem decyzji.

6. Steve Jobs (2015)
filmów

Steve Jobs, reż. Danny Boyle

Po raz trzeci w tym krótkim zestawieniu pojawia się film zrealizowany według scenariusza Aarona Sorkina. Nie bez powodu — bije na głowę tego gniota o Jobsie z 2013 r., a do tego w ciekawej formie oddaje wszystkie najważniejsze cechy twórcy Apple. Na szczęście nie jest to typowy film biograficzny wynoszący bohatera na piedestał.

Czego się nauczysz: Nigdy się nie poddawać kiedy robi się coś z pasji.

Tu kończy się moja lista, ale na szczęście nie kończą się dobre filmy. Jakich filmów tu Twoim zdaniem zabrakło?


Share: