mądrzy ludzie

Sobota, tuż po 14. W TVP trwa właśnie Familiada. Charyzmatyczny prowadzący zadaje pytanie: “Co najbardziej lubimy w wakacjach?”. Najwyżej punktowana odpowiedź to: “Późne wstawanie”. Nie żebym był fanem Familiady. Właściwie to zmyśliłem tę historię. Jednak każda bajka ma w sobie ziarnko prawdy i w tym przypadku brzmi ono – nie lubimy wcześnie wychodzić z łóżka.

Chronotyp

Dlaczego niektóre osoby kładą się i wstają wcześniej, a większość  z nas woli w dni wolne pospać sobie do dziewiątej  lub dłużej?  Odpowiedź okazuje się bardziej skomplikowana niż “bo to lenie są”. Późne chodzenie spać i wstawanie około południa wbrew popularnej opinii jest całkowicie normalne i naturalne. Podobnie jest w przypadku osób, które wcześniej niż inni kładą się spać.

Chociaż jako społeczeństwo przyjęliśmy dość sztywne ramy czasowe pracy, to nie wszystkim one będą odpowiadały. Różnimy się chronotypem, czyli zegarem biologicznym. W uproszczeniu oznacza to mniej więcej tyle, że u każdego z nas poszczególne procesy związane z rozbudzaniem się organizmu, a także z usypianiem, zachodzą w nieco innych godzinach. Dlatego niektórzy czują się już śpiący o 20, inne osoby nie potrafią zasnąć przed 4, a większość ludzi kładzie się spać między 23, a 2. W przypadku poru wstawania sytuacja ma się tak samo.

Mądrzy ludzie wstają wcześniej i zaczynają pracować, gdy reszta jeszcze śpi?

Życie to ciągła konkurencja i jeśli chcesz ją wygrać, musisz wykorzystywać swoje zalety i podpatrywać najlepszych w tym co robią, by znaleźć się i utrzymać na szczycie. Mądrzy ludzie wstają wcześnie i ty też tak powinieneś robić. Wstawać kiedy jeszcze jest ciemno i wrzucać na Instagrama zdjęcia z hashtagiem #ludziesukcesu.

No nie do końca.

W prasie czy na lajfstajlowych portalach dobrze sprzedają się nagłówki, w których czołowi biznesmeni przyznają, że zaczynają swój dzień pracy o 5 lub nawet wcześniej. Ja sam kiedyś mocno trzymałem się twierdzenia, że mądrzy ludzie wstają wcześniej i starałem się wypracować w sobie nawyk wczesnego wstawania. Wydawało mi się, że przez to szybciej dorobię się bogactwa. Ot, taka legenda, w którą bardzo mocno uwierzyłem.

W tym samym czasie regularnie zdarzały mi się eksplozje kreatywności między 22, a 1 w nocy i aż korciło mnie by zająć się pracą w nocy. Zgodnie z legendą kładłem się jednak spać, by zabrać się do tego rano i… traciłem kilka godzin na rozbudzenie się. Przez większość życia zasypiałem dość późno – co jest dość częste u nastolatków i dwudziestolatków.

Być może nadejdzie w moim życiu moment, gdy faktycznie będę efektywnie pracował już o 6 rano – chronotyp zmienia się z wiekiem. Obecnie tego nie potrafię.

Jak żyć panie blogerze?

Dlaczego tak często mówi się o tym, że mądrzy ludzie wstają wcześniej i jeśli chce się odnieść sukces trzeba ustawić budzik na 5:00? Cóż, nie mam tu stuprocentowego wyjaśnienia. Wydaje mi się natomiast, że większość tych, którzy utożsamiani są z ludźmi sukcesu to osoby dużo starsze ode mnie. Warren Buffet urodził się przecież w 1930 roku. Bill Gates 25 lat później, czyli ciągle prawie 40 lat przede mną. To gigantyczna różnica wieku.

Jeśli już tak bardzo chcemy wzorować się na #ludziesukcesu to powinniśmy zbadać to jak zachowywali się w naszym wieku. Być może ci dwaj panowie nie wstawali o 5:00 kiedy mieli po 20 lat, a ich chronotyp zmienił się z wiekiem. Być może wstawali o 5:00, ale podobnie jak ja tracili kilka godzin na rozbudzenie i nie byli efektywni niemal do południa, a byli zmuszeni przez pracę czy szkołę do takiego wczesnego wstawania.

Jest wiele możliwych scenariuszy. Morał jeden — jeśli chcemy być efektywni to żyjmy w zgodzie z własnym organizmem, a nie w zgodzie z legendami.


Te teksty mogą Cię zainteresować:

Dlaczego więcej nie zawsze znaczy lepiej?
Dlaczego ci się nic nie chce?
Optymalna długość snu

Share: