zespołowa

Władysław Bartoszewski powiedział kiedyś: “Na pewno nie wszystko, co warto, to się opłaca, ale jeszcze pewniej (…) nie wszystko, co się opłaca, to jest w życiu coś warte”. To zdanie jest silnie eskploatowane przez branżę produkcji motywujących memów. Ja wolę jednak podchodzić do tego cytatu z większą refleksją i zaszczepiać tę myśl w wielu dziedzinach życia.
Weźmy na tapet czas. Jeśli myślimy o nim jak o zasobie, a tak chyba myśli większość osób, przede wszystkim ci, którzy nie są naukowcami, czyli prawie wszyscy ludzie, to myślimy o nim jak o czymś bardzo cennym. Czas to pieniądz, jak zwykło się mówić. Dlatego jako cenny zasób, czas chcemy oszczędzać, a właściwie nie oszczędzać, bo oszczędzać to możemy pieniądze w skarpecie (jeśli jesteśmy staroświeccy lub paranoiczni), zakopując je w ziemi (jeśli akurat jesteśmy Pablo Escobarem) lub wpłacając na konto lub lokatę (jeśli nie występuje żadne z poprzednich), a z czasem tych rzeczy nie zrobimy, możemy jedynie lepiej go wykorzystywać.

Dla jednych będzie to równoznaczne z wydłużeniem odpoczynku. Dla drugich z przeznaczeniem czasu na pracę. Dla trzecich z częstszym zajmowaniem się czymś poza pracą. Dla czwartych, najbardziej rozsądnych, z kombinacją wszystkich trzech.

Bez względu na priorytety, czas zawsze opłaca się oszczędzać, ale nie zawsze warto. Zadajmy więc sobie pytanie:

Na czym nie warto oszczędzać czasu?

Na komunikacji

Czasem jest taka pokusa by być zdawkowym, na przykład, gdy obowiązki nas przytłaczają. Przecież można oszczędzić tyle czasu, całe kilkanaście sekund, jeśli powie się coś krócej. Pomijając już szacunek do drugiej osoby, oszczędzając w ten sposób czas, możemy go jeszcze więcej stracić. Na poprawianiu po kimś zadania, które nieprecyzyjnie wytłumaczyliśmy. Na rozwiązywaniu konfliktów i nieporozumień.

Podejmowaniu decyzji

Czym innym są szybkie, intuicyjne decyzje, a czym innym decyzje, które trzeba podejmować wolniej, przemyśleć. O ile warto i opłaca się oszczędzać czas przy podejmowaniu decyzji o tym, jak zachować w sytuacji zagrożenia na drodze, to kiedy już chcemy wybrać samochód, którym po tej drodze chcielibyśmy się poruszać lepiej czasu nie oszczędzać.

Nie o to też w tym chodzi, by wyzbyć się całkowicie ze swojego życia spontaniczności i zostać rasowym kanapowym nudziarzem. Tu bardziej chodzi o zachowanie w stylu “jest opcja A i opcja B, nie mam za bardzo czasu i nie chce mi się teraz zastanawiać, która jest lepsza, więc wybiorę pierwszą z brzegu”. Jest ono szczególnie niekorzystne w dłuższej perspektywie jeśli decyzja dotyczy takich aspektów jak pieniądze, praca, studia, mieszkanie czy związek. I znowu — może w krótkiej perspektywie to się opłaca, bo oszczędzamy czasem przez to dużo czasu, ale w ostatecznym rozrachunku zazwyczaj nie warto.

Bezpieczeństwie

Sam należę do osób nagminnie przechodzących przez przejście dla pieszych na czerwonym świetle i zdaję sobie sprawę jakie to może stworzyć zagrożenie, i mimo to, tak robię. Zawsze jednak dzieje się to na skrzyżowaniu dobrze mi znanym, na którym znam dokładnie schemat zmiany sygnalizacji i tendencje kierowców do przejazdu na “późnym żółtym”. Niemniej jednak nie jest to zachowanie, które powinno się naśladować.

Niestety w Polsce na każdym kroku widać osoby, które chcąc nadrobić parę minut spóźnienia narażają siebie i innych na niebezpieczeństwo. Konsekwencje są wszystkim dobrze znane i każdy ma świadomość, że nie warto tego robić. Oszczędności czasu są zwykle znikome, a często można by je uzyskać stosując się do następnego punktu.

Planowaniu i przygotowaniach

Nie wiem jak ty nazwałbyś osobę, która w kilka godzin po usłyszeniu od szwagra świetnego pomysłu na biznes biegnie do banku po kredyt na rozpoczęcie działalności, ale ja nazwałbym po prostu idiotą. Planowanie jest moim zdaniem najważniejszym etapem w prawie każdym przedsięwzięciu, gdyż najzwyczajniej w świecie wszystko ułatwia i pozwala się przygotować na różne scenariusze. Oczywiście nie da się stworzyć planu doskonałego, ponieważ żyjemy w czasach błyskawicznych zmian otoczenia i znacznego przeciążenia informacyjnego, ale lepszy dobry, acz niedoskonały plan, niż żaden.

Oszczędność czasu uzyskana dzięki potraktowaniu fazy planowania po macoszemu może być naprawdę spora, szczególnie jeśli jest to duże przedsięwzięcie, niemniej jednak bardzo rzadko ma miejsce sytuacja, kiedy w trakcie nie dzieje się nic zaskakującego, czemu można by zapobiec lepiej się przygotowując. Najprostszy przykład: jedziesz na rozmowę kwalifikacyjną na drugi koniec miasta i spóźnia się tramwaj. To czy zdążysz na czas zależy głównie od tego, czy sprawdziłeś połączenia alternatywne. Zazwyczaj tego nie robisz, bo szkoda ci czasu przed spotkaniem, w końcu masz w komórce aplikacje, w której możesz to szybko sprawdzić. Problem w tym, że w tym przypadku “szybko” może okazać się za długo i twoja alternatywa ucieknie ci sprzed nosa.

Relacjach

To już trochę głębszy temat, ale istota jest podobna do tego co pisałem o komunikacji. Czasem ilość spraw naglących osiąga alarmujący poziom i generalnie chodzisz poddenerwowany, na smsy od swojej dziewczyny odpowiadasz skrótami, telefony od matki odrzucasz, a do wszystkich wokół tylko odburkujesz z miną świadczącą o tym, że właśnie ci przerwano badania nad lekiem na AIDS. W tym wszystkim możesz zapomnieć o czynniku ludzkim i w szybki sposób popsuć sobie relację, tylko dlatego, że chciałeś szybko dokończyć zadanie i móc wyjść z pracy, nie dostrzegając, że druga osoba potrzebuje rozmowy z tobą. A kto wie, może to właśnie ona miała zostać twoim partnerem w interesach?

Share: