podcastów

Słuchanie podcastów staje się w Polsce coraz bardziej popularne. Prawdopodobnie nie będzie nigdy popularniejsze od oglądania głupich challenge’y, ale i tak ten trend cieszy. Dlatego teraz postaram się Ciebie przekonać do słuchania podcastów.

Czym w ogóle jest podcast? To taka internetowa audycja ukazująca się co jakiś czas, jak program radiowy, który możesz pobrać na swojego smartfona czy komputer i słuchać w dowolnej chwili. Porównanie podcastów do radia jest nieuniknione i nie jestem z tego faktu zadowolony, ponieważ popularne stacje radiowe wywołują u mnie torsje. I to na trzy różne sposoby: paskudną, kiczowatą muzyką, żałosnymi żartami prezenterów i reklamami, na które brakuje mi pejoratywnych przymiotników.

Podcasty takie nie są. Przez to, że ich twórcy nie starają się na siłę dopasować do (braku) gustu statystycznego Polaka nie są nijakie i bardzo szybko dają się polubić. Poza tym mają szereg zalet.

Zalety słuchania podcastów

Dzięki podcastom zdobywasz nową wiedzę i inspiracje. Podstawowym celem wielu podcastów jest właśnie dzielenie się ekspercką wiedzą i doświadczeniem. Nie w formie wykładów czy referatów, a bardziej zwykłej rozmowy. Ta forma sprawdza się genialnie w zdobywaniu nowej wiedzy — nie jest zbyt długa i nużąca, a wystarczająco treściwa. Często to wiedza, którą od razu można wykorzystać w praktyce lub wynotować sobie i później pogłębiać interesujące zagadnienia. Twórcy chętnie zapraszają do swoich podcastów gości, przez co też można poznać więcej ekspertów z tej samej lub zbliżonej dziedziny, a także zainteresować się nowym tematem. Dla mnie podcasty stają się też inspiracją do podejmowania nowych działań, często po przesłuchaniu odcinka mam głowę pełną pomysłów — trochę jakbym uczestniczył w burzy mózgów z prowadzącymi. What’s not to like?

Pozwalają efektywniej wykorzystywać czas. Sprzątanie, gotowanie, spacer, podróż komunikacją miejską lub samochodem, i wiele podobnych czynności to doskonała okazja by włączyć sobie jakiś podcast. Skoro i tak trzeba na nie poświęcić czas, to można też w tym czasie przyswajać nowe informacje na wybrany przez siebie temat. Ja najchętniej słucham kiedy prowadzę, dzięki temu nie mam poczucia, że kompletnie marnuję czas stojąc w korku, a swoją uwagę bez problemu skupiam jednocześnie na słuchanej przeze mnie treści i sytuacji na drodze. Trudniej co prawda mi wtedy robić notatki, dlatego bardziej biznesowych podcastów wolę słuchać w domu, kiedy obok mam otwartego laptopa lub chociaż zwykły papierowy notatnik. Sprzątanie nigdy wcześniej nie wydawało mi się tak efektywne i przyjemne.

Wygodnie się ich słucha. Wystarczą słuchawki i smartfon z dostępem do internetu lub z wcześniej pobranym odcinkiem. Wszystko czego potrzebujesz do słuchania zmieścisz w kieszeni i masz prawie zawsze przy sobie. Do tego podcasty nie są tak długie jak audiobooki, bez problemu można za jednym razem przesłuchać cały odcinek. Dzięki temu też łatwiej później wrócić do konkretnego tematu. Jeśli zależy Ci na jak najszybszym pochłonięciu wiedzy, większość podcastów daje się bez problemu słuchać przy prędkości 1,5x (a niektóre nawet 2x). Początkowo trudno się do tego przyzwyczaić, ale już po kilku minutach dziwnym będzie się wydawało słuchanie przy normalnej prędkości.

Można znaleźć podcast na niemal każdej dziedzinie. Są podcasty o biznesie, finansach, nieruchomościach, edukacji, polityce, technologii, kulturze, motoryzacji i o wielu innych tematach, które mogą Cię zainteresować. Niektóre poruszają specjalistyczne tematy, inne są bardziej ogóle. Dzięki temu, że podcasty stają się coraz bardziej modne i tworzy się ich co raz więcej, każdy powinien znaleźć coś co go zainteresuje.

Pomagają szlifować język obcy. Naturalnie najwięcej podcastów jest tworzonych w języku angielskim i też wybór tematyczny w tym języku jest najszerszy. Ale możesz też posłuchać podcastów prowadzonych w innych językach, a nawet znaleźć takie, które tworzone są z myślą o uczących się konkretnego języka, np. Coffee Break Spanish. To pozwala szlifować język i jednocześnie zdobywać wiedzę. Nie wydając ani grosza. I to w czasie gdy, np. zmywasz naczynia.

Podcasty, które słucham i polecam

Naturalnie najbardziej interesują mnie te o biznesie i finansach. Pierwszym, którego zacząłem słuchać jest podcast Mała Wielka Firma prowadzony przez Marka Jankowskiego i Pawła Tkaczyka. To było chyba jeszcze w 2014 roku, ale szybko się wkręciłem i pobrałem wszystkie odcinki, które już wtedy trwały łącznie blisko 40 godzin. Drugim podcastem jakiego regularnie słucham jest tworzony przez Michała Szafrańskiego Więcej niż oszczędzanie pieniędzy. Ostatnio też zainteresował mnie anglojęzyczny The Podcast Michała Śliwińskiego i Radka Pietruszewskiego z Nozbe (jedna z fajniejszych aplikacji do zarządzania zadaniami).

Od czasu do czasu słucham też:

Menedżer Plus
Biznes i Technologie
Zombie vs Zwierz (nie jest to podcast biznesowy, po prostu lubię prowadzących)

The Smart Passive Income Podcast
The Tim Ferris Show

Wszystkie podcasty mają też swoje strony internetowe, z których można pobierać odcinki lub słuchać w przeglądarce, jednak podaję linki do iTunes, bo to najwygodniejsze miejsce do słuchania i poszukiwania nowych podcastów.


Share: