zmęczenie

Na początku tego roku zaserwowałem sobie taką małą zabawę — zwlekaj z projektem tak długo jak to możliwe, a potem siedź 15 godzin przed komputerem. Nie żebym się uskarżał — wiem, że są ludzie, którzy na co dzień podejmują się bardziej wyczerpujących zadań, ale dla mnie było to pierwsze prawdziwe starcie ze zmęczeniem. Bo czuć się wymęczonym to jedno, a walczyć z tym uczuciem i ścigać się z czasem to drugie. Na szczęście dla mnie byłem uzbrojony w szereg narzędzi, które pomogły mi opanować zmęczenie.


Co pomaga pracować przez długie godziny i niwelować skutki jakie powoduje zmęczenie?

1. Kofeina. Najlepiej taka, którą spożywa się bez dodatku cukrów, gdyż powodują one uczucie senności i pogarszają zdolność koncentracji. Być może zauważyłeś kiedyś, że po wypiciu dużej ilości Coca-Coli przez chwilę czujesz się dobrze, a po jakiś 30–60 min po prostu nie ogarniasz. Dlatego jeśli chcesz poczuć działanie kofeiny napij się zwykłej kawy, napoje energetyzujące i colę zostaw sobie na kaca, bo wtedy bardziej przydadzą ci się cukry. Kiedy natomiast chcesz powstrzymać zmęczenie, to kawa jest najlepszym wyborem, ponieważ “czysta” kofeina w niej zawarta, kiedy dotrze do twojego mózgu zacznie blokować receptory adenozynowe, które jak nietrudno się domyślić wydzielają adenozynę, która z kolei powoduje spowolnienie neuronów.

2. Woda. Pisałem już o tym, że o poranku lepiej jest wypić wodę niż kawę, gdyż kofeina oprócz zbawiennego działania opisanego przeze mnie wyżej, powoduje również odwadnianie się organizmu. Nie na tyle mocne, by było szkodliwe dla nas, ale jeśli chodzi o czas po przebudzeniu, kiedy jesteśmy odwodnieni, po prostu lepiej tego uniknąć i zamiast przyspieszać mózg, najpierw zadbać o to by się nawodnić. Podobnie jest w przypadku kiedy ciężko pracujemy i jesteśmy skupieni na zadaniu, możemy się odwodnić, gdyż łapiąc skupienie zapominamy o podstawowych potrzebach naszego organizmu. A odwodniony organizm, to organizm bez energii do działania. Dlatego kiedy długo pracujesz i nie chcesz zwalniać, oprócz kawy pij też dużo wody (ze słodkich napojów w ogóle zrezygnuj). Będziesz przez to musiał często latać do toalety i szkoda ci na to czasu? W ten sposób wpadasz w pułapkę, bo po pierwsze każdy ruch jest ci potrzebny, o czym zaraz przeczytasz, a po drugie kiedy się odwodnisz będziesz dużo mniej produktywny.

3. Ruch. Wspomniany w poprzednim akapicie, nawet w najmniejszej formie jest zbawienny dla mózgu. Kiedy pracujesz nad jakimś projektem najczęściej siedzisz i klepiesz w klawiaturę przez kilka godzin, czyli generalnie przebywasz w jednej pozycji, a to powoduje, że twoja krew krąży wolniej, przez co nie dostarcza m.in. do mózgu dostatecznych ilości tlenu (przez co masz problemy z koncentracją i z normalnym funkcjonowanie), a to powoduje również wydzielanie się znanej już nam adenozyny (czyli pojawia się uczucie zmęczenia). Dlatego dobrze jest w trakcie długotrwałej pracy robić krótkie przerwy na rozruszanie kości czy nawet zapewniać sobie ruch w trakcie wykonywania zadań, np. chodząc po pomieszczeniu w trakcie rozmowy telefonicznej. W trakcie przerw dobrze jest zrobić kilka prostych ćwiczeń, jak przysiady czy pompki, nie trzeba od razu włączać Chodakowskiej, a jeśli warunki na to nie pozwalają, warto przynajmniej przejść się po budynku.

4. Wietrzenie pomieszczenia. To raczej dość oczywiste i każdy z nas nie raz przekonał się o tym, jak ciężko pracuje się w dusznym pomieszczeniu. W obecnych czasach większość firm wyposaża swoje biura w klimatyzację, ale nie znaczy to, że należy rezygnować z zaczerpnięcia świeżego powietrza i wystawienia się na promienie słoneczne.

5. Odpoczynek dla oczu. Nie wiem jak z tym jest u ciebie, ale w moim przypadku oczy są piętą Achillesową — najszybciej się męczą i bardzo często choć mam jeszcze siły do działania nie jestem w stanie pracować, ponieważ moje oczy są tak zmęczone, że muszę na ekranie powiększyć wszystko o 20–30% by móc normalnie czytać. Dlatego też polecam ci w chwilach, gdy nie musisz patrzeć w ekran zamknąć na chwilę oczy, pomrugać, pokręcić nimi dookoła,  po czym skupić wzrok na jakiś odległych przedmiotach — podobno najlepiej oczom służy kolor zielony, więc polecam wyjrzeć przez okno i popatrzeć na drzewa. Warto również zaopatrzyć się w krople do oczu, ponieważ kiedy patrzymy w ekrany mrugamy rzadziej niż normalnie, przez co je wysuszamy.

6. Dobra motywacja. Czasem jest tak, że nasza praca ogranicza się do wykonywania ciągle tej samej, powtarzalnej czynności. W takim przypadku najszybciej męczą się ci, którzy są najsłabiej zmotywowani..

7. Częste przerwy. Przewinęło się to tutaj już kilka razy, ale wspomnę o tym jeszcze raz. Robienie częstych, ale krótkich przerw jest zbawienne dla organizmu. Pozwala to dotlenić się, rozruszać, załatwić potrzeby fizjologiczne, dać odpocząć oczom. 5–10 min przerwy co godzinę, to w mojej opinii idealne rozwiązanie.

Share: