Aranżacja przestrzeni okiennej za pomocą rolety wydaje się prostym zadaniem, jednak szeroka dostępność różnego rodzaju modeli, kolorów i wzorów osłon, sprawia, że staje się to pewnym wyzwaniem. W dzisiejszym artykule podpowiemy, jak dobrać kolor rolet, tak aby tworzyły harmonijne uzupełnienie stylizacji lub wręcz przeciwnie – stanowiły kontrastowy i przyciągający wzrok dodatek.

Beżowe i białe osłony okienne to klasyka, która bez wątpienia sprawdzi się niemal w każdej aranżacji. W niektórych sytuacjach warto jednak zdecydować się na kolor, który ożywi wnętrze i nada mu niepowtarzalnego stylu.

Jak dobrać rolety do charakteru wnętrza?

Zanim udamy się na zakupy w poszukiwaniu wymarzonych rolet, określmy najpierw ich najważniejsze parametry. Istotna jest informacja na temat rodzaju wnętrza (kuchnia, salon czy sypialnia) oraz sposobu aranżacji przestrzeni. W większości przypadków rolety materiałowe możemy śmiało dopasować do różnych stylów, jednak nie wszystkie sprawdzą się wystarczająco dobrze w konkretnych aranżacjach. Dla przykładu do typowo klasycznych wnętrz idealnie pasują rolety rzymskie, które mogłyby nie wyglądać tak znakomicie, chociażby w nowoczesnej aranżacji.

Planując zakup osłon okiennych, nie można zapomnieć o ich najważniejszej funkcji. Stopień zaciemnienia odgrywa dużą rolę zwłaszcza w przypadku pomieszczeń mocno nasłonecznionych. Warto pomyśleć też o funkcji ochronnej. Niektóre osłony (np. rolety dzień i noc) doskonale poradzą sobie z pilnowaniem naszej prywatności, oddzielając nas od wzroku ciekawskich sąsiadów. Inne modele, np. rolety rzymskie, będą pełniły jedynie funkcje typowo dekoracyjne.

Jak dobrać kolor rolety do koloru ścian?

Z pewnością odcień rolet nie powinien kłócić się z kolorem ścian. W jaki sposób dobrać tonacje, aby uniknąć ewentualnego błędu w aranżacji? Z pomocą przychodzi tzw. koło kolorów. Jest to graficzne przedstawienie barw podstawowych oraz tych, które uzyskamy po ich połączeniu. Umiejętne poruszanie się po kole sprawi, że dowiemy się jak prawidłowo zestawiać ze sobą poszczególne tonacje.

Najbezpieczniejszą opcją będzie wybór dwóch kolorów, które ze sobą sąsiadują. W aranżacji wnętrz sprawdzą się więc połączenia granatu z błękitem czy jasnej zieli z butelkowym odcieniem. Monochromatyczne łączenie barw sprawi, że wnętrze będzie jednolite i harmonijne. Jeśli zależy nam na uzyskaniu kontrastu, warto wybrać kolory, które umieszczone są po przeciwnych stronach koła, z zachowaniem podziału na ciepłe i zimne tonacje.

W wielu aranżacjach sprawdzą się tradycyjne połączenia barw, które sprawiają, że wnętrze stanie się neutralne. Tutaj z łatwością zestawimy ze sobą biel czy brąz z beżowym kolorem lub odcieniami drewna. W takich sytuacjach możemy postawić np. na rolety bambusowe czy drewniane, które podkreślą ciepły i przytulny charakter wnętrza.

Do jakich elementów wystroju dobierać kolor rolety?

Rolety to element wyposażenia naszego mieszkania, który z pewnością nie będzie często zmieniany. Kolor osłony warto więc dopasować do barw obecnych na ścianie czy suficie (zwłaszcza w przypadku rolet dachowych). Wybraną barwę lub wzór możemy też dostroić do pozostałych elementów wyposażenia, czyli do mebli. W tej kwestii warto jednak zachować umiar. Kwiecista kanapa czy fotel w geometryczne wzory z pewnością zdominują całą aranżację. W takim wypadku ściany oraz rolety powinny być jednolite i gładkie, tak aby tworzyły jedynie tło dla wyróżniających się elementów.

Dopasowanie koloru rolet do sezonowych dekoracji nie wydaje się też dobrym pomysłem. Ozdobne wazony czy poduszki stosunkowo łatwo jest wymienić, co oznacza, że za jakiś czas nowe bibeloty mogą nie współgrać kolorystycznie z wybranymi wcześniej osłonami. Szukając idealnych rolet, zdecydowanie lepiej kierować się więc względnie stałymi elementami wyposażenia takimi jak wspomniane wyżej meble czy kolory ścian.

Jak dobrać kolor rolety do stolarki okiennej?

Parametr, o którym również należy pamiętać przy doborze osłon, jest kolor stolarki okiennej. Zwłaszcza gdy rolety mają być bezpośrednio przymocowane do ramy okna, powinny się z nią dobrze komponować.

Brązowe okna

Brązowa rama będzie stanowić ciekawy zestaw z roletami w ciepłych lub neutralnych tonacjach. Bez zastanowienia możemy więc sięgnąć po beżowe czy białe materiały oraz połączenia tych dwóch kolorów. Doskonale sprawdzi się więc odcień kawy z mlekiem, mocnej czekolady czy tonacji à la crème brûlée. Jeśli chcemy uniknąć wrażenia monotematyczności i tym samym uzyskać efekt trójwymiarowości, warto postawić na osłony o wyraźnej i nietypowej strukturze, wybierając np. rolety plisowane czy bambusowe.

Białe okna

Rama w tradycyjnym, białym kolorze stanowi ciekawe tło niemal dla wszystkich rodzajów rolet. Śmiało możemy więc poeksperymentować i dobrać kolor oraz fakturę osłony do innych barw obecnych w pomieszczeniu.

Rolety białe, granatowe, czy zielone? Jaki kolor wybrać?

Dobór odpowiednich osłon to trudne aranżacyjne wyzwanie. Mnogość dostępnych kolorów i modeli z pewnością nam w tym nie pomoże. Zanim zdecydujemy się na konkretną barwę, warto również pamiętać o jej mocy. Ciemne kolory sprawią, że pomieszczenie optycznie się zmniejszy, a dodatkowo z pewnością przepuszczą one do wnętrza nieco mniej światła. Jasne rolety z kolei sprawią, że nasze mieszkanie zyska wrażenie przestronności.

Artykuł został przygotowany przez redakcję bloga Domondo.pl, marki produkującej wysokiej jakości rolety i inne osłony okienne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here