Ogrzewanie budynku mieszkalnego to poważne wyzwanie dla każdego właściciela. Temperatura pomieszczeń nie tylko wpływa na komfort życia mieszkańców, ale również poważnie oddziałuje na ich zdrowie, stan budynku oraz jego wyposażenia. Utrzymanie jej na odpowiednim poziomie jest z kolei bezpośrednio związane ze wzrastającymi kosztami, ponoszonymi każdego roku w okresach zimowych. Rozwiązaniem tych problemów może być jednak rekuperacja – poznaj ją bliżej.
Czym jest rekuperacja?
Rekuperacja to wentylacja mechaniczna z odzyskiwaniem ciepła. Polega ona na takim wprowadzaniu powietrza w domu w ruch, aby przepływało ono przez specjalny system, pozwalający jednocześnie na jego oczyszczenie, jak i pobranie ciepła. W efekcie ciepło zostaje oddane ponownie do wnętrza budynku, przekładając się na podtrzymanie lub podwyższenie jego temperatury.
Dzięki takiemu zabiegowi, ciepło nie ucieka z wnętrza budynku podczas okresów zimowych, co przekłada się na zwiększenie komfortu mieszkańców, ale także zmniejszenie kosztów ogrzewania. Zwrot ciepła redukuje bowiem konieczność podkręcania kaloryferów, a nawet może prowadzić do tego, że będziesz je częściej zakręcał, jeszcze bardziej zmniejszając koszty utrzymania.
Z jakich najważniejszych elementów składa się system do rekuperacji?
System wentylacji mechanicznej składa się przede wszystkim z nowoczesnych kanałów wentylujących o stosunkowo niewielkiej średnicy, które umożliwiają łatwy przepływ powietrza. To one są odpowiedzialne za jego wymianę, a co więcej, za sprawą swojego profilu, są bardzo łatwe do ukrycia w ścianach.
Drugim podstawowym elementem są panele sterujące, które pozwalają użytkownikom łatwo dobrać intensywność rekuperacji. Co ciekawe, wiele osób decyduje się nie na klasyczną stację umieszczoną na ścianie, ale na dostęp do sterowania z poziomu aplikacji w smartfonie. Dzięki takiemu rozwiązaniu systemem można sterować dosłownie nie wstając z kanapy – wystarczy sięgnąć po telefon, by zmienić ustawienia.
Nie bez znaczenia są także filtry, które umieszczane są w systemie rekuperacji. Pozwalają one na wyłapanie drobnoustrojów chorobotwórczych, zarodników grzybów i pleśni, pyłu czy smogu, co przekłada się na zasadniczą poprawę jakości powietrza w budynku.
Czy powinieneś zdecydować się na ten system?
Jeśli zastanawiasz się, czy założenie systemu rekuperacji w twoim domu jest dobrym rozwiązaniem, to możemy z czystym sumieniem zapewnić cię, że oczywiście. Rekuperacja pomoże ci utrzymać odpowiednią temperaturę budynku, a jednocześnie nie podwyższy kosztów jego utrzymania – wręcz przeciwnie, może je jeszcze zmniejszyć. Nie bez znaczenia są także korzyści zdrowotne, które z niej płyną.
Innymi słowy, decydując się na instalację tego systemu, zapewnisz lepszą jakość życia sobie i swoim najbliższym. Przekonaj się sam, jak działa rekuperacja – Warszawa to miejsce, w którym nie tylko z łatwością ją założysz, ale na pewno szybko zauważysz też różnicę w codziennym użytkowaniu swojego domu.