Doświadczeni jak i początkujący akwaryści na pewno zdają sobie sprawę, jak ważny jest wybór odpowiedniego filtra. Za jego pomocą, środowisko wodne, w którym przebywają twoje rybki, jest czyste i bezpieczne. Na sklepowych półkach znajdziesz wiele typów filtrów, o różnej skuteczności i sposobie działania. Poniżej udzielamy kilku podpowiedzi, które pomogą ci odnaleźć filtr właściwy. Dowiesz się, na jakie parametry zwrócić uwagę, w co powinien być wyposażony filtr wysokiej klasy oraz po jaki rodzaj filtra warto sięgnąć.
Filtry skuteczne w oczyszczaniu i łatwe w obsłudze
Filtrowanie wody polega na usuwaniu z niej wszelkich zanieczyszczeń oraz neutralizowaniu szkodliwego wpływu różnych substancji. Zadaniem filtrów jest więc przede wszystkim wyłapywanie zabrudzeń stałych oraz przetwarzanie związków szkodliwych na bezpieczne. Filtry są oczywiście urządzeniami pracującymi samoczynnie – po wprawieniu w ruch, same zasysają wodę, filtrują ją, a następnie z powrotem wprowadzają do akwarium. Działają przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.
Niemniej, filtry należy od czasu do czasu czyścić. Jest to główne zadanie związane z ich użytkowaniem i konserwacją. Warto więc wybierać urządzenia łatwe i szybkie w czyszczeniu, o opływowych kształtach i gładkich powierzchniach. Ważny jest także sposób montażu – który w przypadku filtrów wewnętrznych odbywa się za pomocą specjalnych przyssawek lub haczyków (zawieszanych na krawędzi zbiornika).
Budowa i jakość pracy filtra – kilka najważniejszych spraw
Filtry powinny pracować w sposób niezakłócający komfortu osób przebywających w tym samym pomieszczeniu. Chodzi przede wszystkim o zakres emitowanych dźwięków, który im jest niższy, tym bardziej komfortowy. Do najcichszych urządzeń należą filtry wyposażone w ceramiczną oś. Są to sprawdzone filtry akwariowe, które oprócz niskiej emisji hałasów, gwarantują też wysoką trwałość i odporność na uszkodzenia.
Warto też zwrócić uwagę na sposób zamontowania i szczelność komory, do której trafiają przefiltrowane nieczystości. Powinna być zaprojektowana w sposób uniemożliwiający ich wydostanie się z powrotem do akwarium, na przykład w czasie czyszczenia lub wyjmowania urządzenia.
Możliwość regulacji jest również ważna. W wielu filtrach zakres pracy można regulować dość swobodnie, bez konieczności wyjmowania urządzenia z wody lub wkładania doń rąk. Pokrętło regulacyjne powinno znajdować się na górnej części filtra, wystając ponad powierzchnię wody. Również ważna jest regulacja kierunku, w którym wypływa woda. Niektóre filtry pozwalają na regulację w zakresie do nawet 75 lub 90 stopni.
Warto te wspomnieć o możliwości sterylizowania wody, a nie tylko jej filtrowania. W tym celu należy wybierać filtry wyposażone w specjalne diody LED UV. Ich zadaniem jest zwalczanie mogących wykształcać się w wodzie glonów, bakterii, pierwotniaków oraz innych niepożądanych „gości”. W filtrach takich uruchomienie diody LED UV może odbywać się niezależnie od samej pracy filtra.
Na koniec warto wspomnieć o wkładach gąbkowych. W większości urządzeń znajdziesz tylko jeden wkład; urządzenia wyposażone w dwie gąbki nie tylko pracują sprawniej, ale można je również wyjmować, wymieniać i czyścić pojedynczo, niezależnie od siebie.