Oczko wodne to niezwykle piękna ozdoba wielu polskich ogrodów. Nic dziwnego: jego urok polega na tym, że łączy w sobie wszystkie zalety środowiska wodnego, fauny i flory, a także nadaje ciekawego klimatu okolicy, która wokół niego się znajduje. Jednak, aby oczko doskonale się prezentowało i stanowiło idealne miejsce do życia dla roślin i zwierząt, warto zainwestować w specjalnie do niego dedykowane akcesoria.
Ogrzewanie wody
Pierwszym elementem, na jaki warto zwrócić uwagę, jest ogrzewanie oczka wodnego. Woda w takiej ozdobie ogrodu powinna mieć bowiem stałą temperaturę, dopasowaną do potrzeb żyjących tam roślin i rybek. Dzięki temu zapewni im możliwość stałego rozwoju, niezależnie od tego, czy temperatura powietrza wokół spadnie, czy będzie utrzymywała się na stałym poziomie.
Grzałki do oczka wodnego to nowoczesne urządzenia, które doskonale sprawdzają się między innymi w okresie zimowym, nawet przy gwałtownym, dużym spadku temperatury chroniąc rośliny i zwierzęta przed przemarznięciem. Zabezpieczają całe oczko wodne przed zupełnym zamarznięciem, a także przed nadmiernym spadkiem temperatury.
Co więcej, odpowiadają także za to, by pozostała w nim rozpuszczona odpowiednia ilość tlenu, gdyż nawet wówczas, gdy na powierzchni wody pojawia się lód, grzałka tworzy wokół siebie przerębel, umożliwiając zachodzenie wymiany gazowej pomiędzy wodą a otoczeniem. Dzięki temu ryby i rośliny wodne nie zostaną uduszone nawet podczas srogich warunków.
Dużą zaletą nowoczesnych grzałek jest to, że nie wymagają obsługi: wystarczy umieścić je w oczku wodnym i podpiąć do sieci, a będą pracowały, gwarantując odpowiednie warunki i bezpieczeństwo mieszkańcom toni.
Filtracja i napowietrzanie
Kolejnym ważnym elementem wyposażenia oczka wodnego może być specjalny filtr przepływowy. Ma on dwie funkcje: przede wszystkim zasysa wodę ze zbiornika i powoduje jej przepływ przez filtry, dzięki czemu eliminuje zabrudzenia, które zebrały się w zbiorniku. Jest idealny do oczyszczania zarówno z nadmiernej ilości piasku czy innych większych drobinek, jak również glonów. W efekcie zapobiega rozwojowi sinic czy innych mikroorganizmów, które nie są mile widziane i które mogłyby szkodzić organizmom wodnym. Dzięki temu pomaga chronić ich zdrowie, a jednocześnie dba o piękny wygląd zbiornika.
Co więcej, filtry przepływowe wprowadzają wodę w ruch i mogą być wyposażone w specjalne systemy jej napowietrzania. Dzięki temu ma ona jeszcze lepsze parametry do rozwoju zwierząt i roślin wodnych.
Fontanna lub kaskada? Połącz ją z systemem filtracji!
Wiele osób lubi patrzyć na płynącą wodę, czy to spływającą kaskadą po kamieniach, czy też tryskającą z fontanny. Jest to atrakcyjne wizualnie i dźwiękowo rozwiązanie, które na pewno sprawi, że ogród będzie jeszcze ciekawszy i przyjemniejszy. Co więcej, nowoczesne systemy filtrujące można łatwo połączyć z kaskadami i fontannami – wystarczy bowiem odpowiednie poprowadzenie rurek i zamontowanie wylotu, aby pompa obsługująca filtr i powodująca obieg wody napędzała jednocześnie jedną z tych eleganckich ozdób.