Chociaż wiosna zbliża się wielkimi krokami i sezon grzewczy prawie za nami, warto zaopatrzyć się w nawilżacz powietrza już teraz. Niejednokrotnie nawilżacze przydają się również w okresie letnim. Ze względu na ocieplenie klimatu i coraz rzadsze opady deszczu, poziom wilgotności wewnątrz budynków jest znacznie obniżony. Zbyt suche powietrze prowadzi natomiast do wysuszenia cery, kaszlu czy osłabienia układu odpornościowego. W jaki nawilżacz powietrza zainwestować? Poniżej kilka podpowiedzi.
Po pierwsze, warto zwrócić uwagę na sposób nawilżania powietrza
Można tutaj wyróżnić trzy rodzaje nawilżaczy: parowe, ultradźwiękowe i ewaporacyjne. Najbardziej przyjazne dla naszego organizmu są nawilżacze ewaporacyjne, ponieważ w procesie ewaporacji do obiegu dostaje się wyłącznie czysta woda, bez szkodliwych metali, minerałów i innych niepożądanych substancji.
Dodatkowo obniżają delikatnie temperaturę pomieszczenia (nie podgrzewają powietrza). Nawilżacz parowy potrzebuje do funkcjonowania energii elektrycznej. Polecane są głównie do pokojów dziecięcych, ponieważ nie tylko nawilżają powietrze, ale również oczyszczają. Z kolei nawilżacze ultradźwiękowe korzystają z ultradźwięków w celu rozbicia cząsteczek wody i wytworzenia mgiełki. Podczas ich działania para może być podgrzewana lub pozostać chłodna.
Drugim aspektem, ważnym przy doborze nawilżacza powietrza, jest jego wydajność. Dobrze, aby była ona dostosowana do wielkości pomieszczenia, w którym nawilżacz będzie stosowany, szczególnie w przypadku dużych powierzchni. Ogromną rolę odgrywa w tej sytuacji wielkość pojemnika na wodę. Duży pojemnik oznacza rzadsze jego uzupełnianie, co wpływa na komfort domowników. Istotna jest również moc urządzenia, która generuje wielkość rachunków użytkownika. Największy pobór energii odnotowuje się w przypadku nawilżaczy parowych, dlatego po ich zakupie trzeba się liczyć ze wzrostem wydatków na prąd. Niemniej jednak nawilżacz parowy może być z powodzeniem wykorzystywany zarówno w małym, jak i dużym pomieszczeniu.
Kolejną kwestią, na którą warto zwrócić uwagę, jest funkcjonalność nawilżacza. Urządzenie powinno być wyposażone w higrostat, który pomaga utrzymać wilgotność na ustalonym poziomie. Drugorzędne znaczenie mają takie funkcje, jak jonizacja czy timer. Jonizatory generują jony ujemne (aniony), które neutralizują jony dodatnie (kationy) w powietrzu. Przyczyniają się dzięki temu do oczyszczania całego organizmu. W większości tego typu urządzeń znajdują się elementy wymienne, np. filtry. Mowa tutaj o filtrach węglowych, redukujących nieprzyjemne zapachy, filtrach ceramicznych, które usuwają kamień, czy popularnych filtrach HEPA, które pozbywają się z powietrza alergenów i drobinek kurzu. Warto zapoznać się z ich żywotnością. Nowoczesne nawilżacze powietrza dają możliwość inhalacji. Takie urządzenia będą przydatne dla osób mających problemy z zatokami i chorujących na astmę.
Ostatnim względem, który należy rozważyć przy wyborze nawilżacza powietrza, jest jego głośność. Hałaśliwe urządzenia powodują niedogodności, szczególnie, jeśli są słyszalne nocą. Z drugiej strony większa głośność odpowiada za lepszą wydajność, a co za tym idzie – lepsze nawilżenie pomieszczenia. Najgorzej w tym zestawieniu wypadają po raz kolejny nawilżacze parowe. Limity głośności takich urządzeń wynoszą 40 dB w dzień, a nocą – 30 dB. Warto tutaj pamiętać o zwierzętach, ponieważ w przypadku nawilżaczy ultradźwiękowych ich praca jest dla naszych pupili odczuwalna i bywa męcząca.
Biorąc pod uwagę powyższe wskazówki należy stwierdzić, że ostatecznego wyboru nawilżacza powietrza dokona jego użytkownik. Kluczowe będą tutaj jego indywidualne preferencje i potrzeby. Bez względu na to, który nawilżacz wybierzemy, warto pamiętać o jego systematycznym uruchamianiu, bo tylko dzięki temu uzyska się optymalne efekty. Istotna będzie tutaj również kwestia finansowa. Cena nawilżaczy parowych i ewaporacyjnych kształtuje się od 100 zł wzwyż. Nawilżacze ultradźwiękowe natomiast można już zakupić w okolicach 50 zł.