Zieleń nie jest zbyt oczywistym kolorem w przypadku aranżowania wnętrz. Dużo częściej na ścianach goszczą różne odcienie beżu, bieli czy nawet delikatnego brązu, które tworzą piękną bazę dla wszelakich innych barw i przy okazji sprawiają, że pomieszczenie wydaje się większe. Nie każdego zadowalają jednak takie oczywistości.
Niektórzy oczekują od swoich domowych aranżacji czegoś więcej i chcą, by były one niepowtarzalne, dlatego wykorzystują w nich bardzo mocne i często trudne barwy. Jak zatem zaprojektować dalsze elementy pomieszczenia, gdy już na jego ścianach zagości piękny zielony odcień? Jakie dodatki skomponują się z takim wnętrzem? Jaki kolor pasuje do zielonego?
Zieleń z pewnością nie jest stonowanym kolorem, ale dzięki temu można ją wykorzystać do utworzenia jednego wyrazistego punktu w pokoju. Jak to zrobić? Zamiast malować wszystkie ściany zieloną farbą, wystarczy pokryć nią tylko jedną z nich (najlepiej tą największą lub w jakiś sposób wyróżnioną), a pozostałe utrzymać w jaśniejszej tonacji (bieli lub beżu). Można nawet zaszaleć jeszcze bardziej. Zamiast malować całą ścianę, zdecydować się na pokrycie wyłącznie jej wybranego fragmentu. Takie rozwiązania są bardzo modne, ale jednak wymagają pewnego doświadczenia w projektowaniu wnętrz, gdyż nieumiejętnie stworzone nie zaprezentują się dobrze.
Odcień zieleni też ma oczywiście spore znaczenie. A niekoniecznie musi on być jasny czy stonowany. Jaskrawa zieleń, przypominająca kolor limonki, wspomaga pracę umysłową, ponieważ dodaje energii i działa mobilizująco. Ucząc się w otoczeniu takiej barwy, można zyskać większą motywację do zdobywania wiedzy i dłużej przesiedzieć przy książkach – świetna opcja dla wszystkich uczniów i studentów. Jeżeli jednak projektuje się wnętrze klasycznej sypialni i chce się stworzyć z niej miejsce odpowiednie do wypoczynku oraz snu, lepiej zdecydować się na coś bardziej stonowanego, czyli np. piękny butelkowy odcień lub zieleń wpadającą w szarość bądź biel.
A co dalej? Jakie dodatki najlepiej zastosować w pomieszczeniu, którego ściany zostały przyozdobione butelkową farbą lub tapetą w odcieniu limonki? Jaki kolor pasuje do zielonego? Tak naprawdę wybór jest tutaj olbrzymi. Z zielenią, niezależnie od jej tonacji, zawsze dobrze zaprezentuje się klasyczna biel. Szukając jednak mniej oczywistych połączeń, warto spróbować wykorzystać w pomieszczeniu dodatki w kolorze beżowym, błękitnym bądź szarym czy nawet czarnym. Część dekoracji powinna zawierać również przynajmniej niewielkie elementy w kolorze zielonym. Podbiją one odcień ścian i sprawią, że staną się one jeszcze bardziej żywe, wyraziste i intensywne.
Aranżacja nie powinna być jednak przesadzona, a do takiego efektu często doprowadza niestety łączenie zieleni z pstrokatymi dodatkami i ciężkimi meblami. Przynajmniej jeden element pokoju musi pozostać stonowany. A skoro meble zajmują sporą część pomieszczenia, to właśnie one mogą zrównoważyć i załagodzić wizerunek wnętrza. W żadnym wypadku nie powinny być ani zbyt ciężkie, ani zbyt masywne. Do zieleni najlepiej będą pasować komplety wykonane z lekkich, ażurowych materiałów, a także stoły i meblościanki wyposażone w szklane blaty lub drzwiczki. Tonacja mebli powinna być dość jasna. Lepiej odpuścić sobie czerń i ciemne brązy, a zamiast tego postawić na delikatny beż, który stworzy udany duet z zielenią.
Oczywiście to tylko kilka z licznych pomysłów na wykorzystanie zieleni we wnętrzu. Jeżeli komuś żaden z nich nie będzie odpowiadać, zawsze może on poszukać dla siebie czegoś zupełnie szalonego, nietypowego i oryginalnego. Internet jest teraz skarbnicą architektonicznych inspiracji. Niektóre strony internetowe w całości poświęciły się publikowaniu zdjęć najpiękniejszych wnętrz z całego świata, które mogą stać się przydatną podpowiedzą w trakcie przygotowywania domowych pomieszczeń. Warto też czasem zaufać sobie samemu i posłuchać głosu intuicji. Nieraz nawet totalni amatorzy architektury wnętrz wpadają na genialne pomysły, które tylko czekają na to, aż ktoś je zrealizuje.