Pytania o sens życia zadają sobie ludzie już od starożytności. Kwestie te poruszane były między innymi przez wielu filozofów. Z sensem życia jest tak, że praktycznie tyle ile jest pytań na ten temat, tyle można znaleźć różnorodnych odpowiedzi. Dla każdego sens życia może być nieco inny. To, co dla jednej osoby jest kwestią niezwykle priorytetową, dla kogoś innego może okazać się błahe i pozbawione jakiegokolwiek znaczenia. Każdy człowiek powinien zadawać sobie pytanie o to, jaki jest sens życia.
Często to właśnie znalezienie takiego sensu i dążenie do samorealizacji w tej kwestii może przynieść poczucie życiowego spełnienia. Wiele osób u schyłku życia w dalszym ciągu nie wie, po co żyje i przez to ma poczucie pustki i beznadziei, a to jest najkrótsza do stanów depresyjnych, które są poważną chorobą cywilizacyjną wymagającą nie tylko profesjonalnej terapii, ale również i często leczenie farmakologicznego. Czym właściwie jest sens życia i w jaki sposób można go zdefiniować?
Co to jest sens życia?
Za sens życia można uznać jego cel, coś, co sprawia, że ludzka egzystencja na tym ziemskim padole nabiera znaczenia. Może to być konkretna sprawa, idea bądź realizacja wybranej drogi życiowej. Cel życia może być bardzo namacalny, jak na przykład zdobycie Korony Ziemi, o której marzy wielu himalaistów, a może to być też ulotna idea, czy wiara w Boga. Każdy człowiek powinien cel własnego życia doprecyzować indywidualnie. Korzystanie w tym zakresie z doświadczenia innych osób może okazać się błędne.
Każdy ma swoje życie i powinien je przeżyć po swojemu, w przeciwnym razie nie będzie on raczej zadowolony z egzystencji. Pytania egzystencjalne towarzyszą człowiekowi od zawsze. Jeżeli koś chce się bardziej zagłębić w tą tematykę, to powinien sięgnąć do pism filozofów – zarówno tych starożytnych, jak i bardziej współczesnych. Każdy z nich miał swój pomysł na to, aby w sposób mniej lub bardziej precyzyjny wyjaśnić istotę ludzkiego żywota.
Wiara i religia – nadrzędny sens w życiu wielu ludzi
Dla sporej grupy osób sensem życia jest wyznawana religia. Tyczy się to zwłaszcza społeczeństw, których kultura jest mocno zakorzeniona w religii. Dla takich osób przyjemności życia doczesnego przeważnie schodzą na dalszy plan. Liczy się tylko postępowanie zgodne z zasadami wyznawanej wiary. Dla nich to nie życie doczesne jest sensem samym w sobie.
Jest ono często postrzegane jedynie jako swoisty etap przejściowy do życia po śmierci. Sens tkwi w tym, aby życie doczesne przeżyć w taki sposób, by zasłużyć na nagrodę. Dla chrześcijan taką nagrodą jest zbawienie. Każda religia w nieco odmienny sposób definiuje sens życia, jednak w zdecydowanej większości przypadków są to wartości znacznie wykraczające poza kwestie doczesnej przyjemności.
Sens życia w każdej dziedzinie egzystencji
Sens życia można rozpatrywać zarówno w aspekcie globalnym – wówczas dla człowieka takim sensem może stać się podróżowanie lub posiadanie wielodzietnej rodziny. W tym aspekcie sens życia przenika się ze sposobem, w jaki to życie jest realizowane. Jeżeli te dwie materie są w miarę spójne, to człowiek może stwierdzić, że w życiu jest szczęśliwy. Problem zaczyna się jednak w sytuacji, gdy dla kogoś sensem życia jest macierzyństwo, a okazuje się, że chociażby z przyczyn zdrowotnych, dana kobieta nie może posiadać własnego potomstwa.
Może wówczas zdecydować się na drogę nieco zastępczą, jaką jest adopcja, może spróbować znaleźć inny sens życia, lub też może pogrążyć się w niewyobrażalnym smutku. Tę ostatnią drogę niestety wybiera największy odsetek kobiet, które w swoim życiu nie mogą spełnić się jako biologiczne matki. Sens życia można rozpatrywać także i w nieco węższej perspektywie. Każdy element życia, niezależnie od tego czy jest to praca zawodowa, hobby czy życie rodzinne, powinien nieść ze sobą jakiś cel. Większość osób narzeka, że ich praca jest bez sensu, że nie przynosi im żadnego zadowolenia. Może warto poszukać takiego sensu w wykonywanych obowiązkach lub zmienić zawód na bardziej satysfakcjonujący?