Miesiączka to naturalna przypadłość. Dotyka duży procent populacji – nie tylko kobiety w wieku produkcyjnym, ale też młode nastolatki. Coraz częściej pierwszy okres przytrafia się dziewczętom w wieku 9-11 lat. Nie jest łatwo przewidzieć, kiedy miesiączka pojawi się po raz pierwszy.
Jednak po pierwszych kilku cyklach można trafnie kalkulować, kiedy wystąpi po raz kolejny. Objawy zbliżającej się miesiączki są indywidualne – każda kobieta inaczej przeżywa zmiany w cyklu miesiączkowym. Mimo tego, istnieje kilka dolegliwości, które możemy zauważyć i przygotować się na krwawienie.
Podstawowym krokiem w przewidywaniu miesiączki jest oczywiście prowadzenie kalendarza. Zapisując daty kolejnych miesiączek, można wyliczyć, co ile dni występują. U większości kobiet cykl miesiączkowy trwa od 26 do 32 dni. Zdarzają się także cykle krótsze – miesiączka może występować nawet co 20 dni. Osobisty kalendarz pozwoli nie tylko ustalić częstotliwość miesiączek, ale także obserwować zmiany w ich regularności. Na przykład w okresie wzmożonego stresu lub choroby cykl miesiączkowy może się wydłużyć lub skrócić.
Dlatego nawet, jeśli poprzednia miesiączka pojawiła się po 28 dniach, możliwe jest, że tym razem będzie inaczej. Z tego powodu kalendarz nie zawsze wystarcza. Poza tym, niektóre kobiety mają nieregularne cykle bez wyraźnego powodu. Często zdarza się to u nastolatek, a czasami jest powiązane z zaburzeniami hormonalnymi. Miesiączka może przebiegać inaczej po tym, jak kobieta zostanie matką. Wszystko to sugeruje, że warto byłoby znać konkretne objawy, które świadczą o zbliżającej się miesiączce.
Pierwsze, czemu możemy się przyjrzeć, to jaki śluz przed okresem występuje najczęściej. Jest to tak zwany śluz niepłodny. Jego konsystencja jest wodnista. Zazwyczaj taki śluz jest przezroczysty i mało ciągliwy. Jak sprawdzić śluz szyjkowy? Można sugerować się wydzieliną pozostawianą na majtkach. Inną opcją jest włożenie palca w okolicę szyjki macicy i pobranie stamtąd śluzu. Czasami sama ilość upławów ma znaczenie. Niektóre kobiety zauważają, że krótko przed okresem w majtkach nie pojawia się żadna wydzielina.
Pomocne może być określenie szczególnie wrażliwych na zmiany hormonalne części ciała. Na przykład piersi przed okresem mogą stać się bardziej czułe na dotyk i ból. Niekiedy mogą występować bóle mięśniowe lub lekki ból podbrzusza, jeszcze zanim zacznie się miesiączka. Sam wygląd ciała także może mieć znaczenie. Niektóre panie przed miesiączką skarżą się na gorszy wygląd skóry – pojawiające się nagle wypryski lub łojotok. Obserwacja takich objawów może zawiadomić nas o tym, że miesiączka pojawi się w ciągu następnych 2-3 dni. Jeśli podejrzewamy, że tak się stanie, warto zaplanować czas tak, aby zawsze mieć pod ręką artykuły higieniczne i znajdować się w pobliżu łazienki.
Wreszcie warto wspomnieć o zespole napięcia przedmiesiączkowego – PMS. Stres przedmiesiączkowy może objawiać się wzmożoną drażliwością, płaczliwością lub niechęcią do kontaktów towarzyskich. Huśtawki nastrojów mogą zauważyć bliskie osoby, dlatego warto poprosić je, aby informowały nas o tym. Jeśli dotkliwie doświadczamy PMS, warto poszukać technik relaksacyjnych i sprawić sobie odrobinę przyjemności. Popularne jest jedzenie czekolady i spędzanie czasu w domu przed miesiączką. Czekolada zawiera fenyloalaninę, która poprawia nastrój. Wyciszenie się i unikanie stresujących sytuacji pomoże zredukować objawy napięcia przedmiesiączkowego do minimum.
Jak widzimy, istnieje cały szereg objawów zbliżającej się miesiączki. Wystarczy wnikliwie obserwować swoje ciało i nastrój, aby z dużym prawdopodobieństwem przewidzieć jej wystąpienie. Niespodziewany okres może zakłócić przebieg dnia, jeśli nie przygotujemy się na niego. Dlatego tak ważne jest prowadzenie notatek i zwracanie uwagi na każdą zmianę, która może świadczyć o działaniu hormonów. Jeśli doświadczamy dolegliwości bólowych, warto wyposażyć się w delikatne środki przeciwbólowe i termofory. Gorący okład może znacznie złagodzić bóle miesiączkowe.