O ile niektóre dyscypliny sportowe nie mają większego, a raczej żadnego zastosowania w życiu codziennym, tak z kolarstwem jest zupełnie inaczej – każdy od czasu do czasu lubi przecież wsiąść na swój rower, by np. dojechać nim do pracy i wykorzystać tę drogę na spalenie dodatkowych kalorii lub zabrać dzieci na dłuższą wycieczkę do parku i wspólnie z nimi przeżyć miłe popołudnie.
Ten zwykły, a jednak niezwykły dwukołowy pojazd trzeba po prostu mieć. A jaki rower kupić? Aby wybrać dla siebie właściwy typ pojazdu, należy pomyśleć przede wszystkim o tym, w jakich warunkach będzie się go przeważnie używać.
Ostatnio zdecydowanie najczęściej poszukiwane są rowery przeznaczone do jazdy po mieście. Idealnie sprawdzą się w przypadku krótkich podróży do pracy czy szkoły, a także do rekreacyjnej jazdy po miejskich drogach. Przystosowano je do bezpośredniego kontaktu z twardym podłożem. Na rowerach miejskich z powodzeniem można śmigać po asfalcie, utwardzonych jezdniach czy nawet chodnikach. Są one po prostu najlepszym środkiem transportu dla osób żyjących w mieście, gdyż ułatwiają dojazd, niewiele kosztują, a do tego są na tyle lekkie i poręczne, że zawsze można z łatwością nimi manewrować i przenosić je z miejsca na miejsce.
Szukając idealnego pojazdu przeznaczonego do jazdy po mieście, na pewno warto udać się do stacjonarnego punktu, by na żywo przyjrzeć się poszczególnym modelom. Trzeba je do siebie przymierzyć. Sylwetka osoby siedzącej na rowerze miejskim powinna być wyprostowana, a jej ręce delikatnie ugięte. Oczywiście wypadałoby także spojrzeć na dodatkowe elementy wyposażenia roweru. Dobrze by było, aby zawierał on m.in. błotnik, różnego rodzaju zabezpieczenia oraz porządne oświetlenie (przednie i tylne).
Istnieją także modele dwukołowców przeznaczone do jazdy w nieco cięższych warunkach – można poruszać się na nich po lasach, parkach i ziemistych ścieżkach. Takie pojazdy świetnie sprawdzą się u osób, które na co dzień korzystają z samochodów osobowych lub komunikacji miejskiej, a szukają po prostu czegoś do weekendowych lub popołudniowych wypadów. Istnieją dwa modele rowerów, które znakomicie odnajdą się w podobnych okolicznościach. Są to pojazdy trekkingowe oraz crossowe. Trekkingowe znakomicie posłużą amatorom kolarstwa.
Są znacznie tańsze od specjalistycznych rowerów crossowych, ale dzięki swojej budowie zapewniają wysoki komfort jazdy i to na wiele godzin. Można spokojnie spędzić na nich dosłownie cały dzień i nie odczuć bólu kręgosłupa czy innych partii ciała. Rowery trekkingowe na pewno mają sporo zalet, ale jednak gdy zaczyna się je porównywać do tych crossowych, nagle wypadają słabo. Pojazdy crossowe są jednak znacznie bardziej specjalistyczne, dlatego niedzielny amator kolarstwa w żadnym wypadku nie musi w nie inwestować. One wybierane są głównie przez zawodowców, czyli osoby, które na co dzień zajmują się jazdą na rowerze.
Za prawdziwych ekspertów i królów w tej grupie produktów uznaje się jednak rowery górskie. W naszym kraju od lat cieszą się zresztą tak samo wysokim zainteresowaniem. Rodzice chętnie wręczają je dzieciom z okazji urodzin i komunii świętej, ale jakoś tak nigdy nie przyjdzie im do głowy to, że sami mogliby je świetnie wykorzystać. A przecież rowery górskie nie są przeznaczone wyłącznie dla dzieci. W tej grupie produktów można znaleźć niesamowicie nowoczesne wyroby, które mają tak liczne funkcje i udogodnienia, że potrafią poradzić sobie dosłownie z każdymi warunkami i każdymi okolicznościami.
Oczywiście najczęściej wykorzystuje się je do jazdy po górskich terenach. Szersze i specjalnie ukształtowane koła umożliwiają pokonywanie kamienistych i nierównych tras, a szeroka i wyginająca się rama pozwala na szybką i bezpieczną zmianę kierunku jazdy. Rowery górskie są też najbardziej uniwersalne. Niby przeznaczono je do jazdy po górach, ale jednak każdy, kto je posiada, wykorzystuje je także do przemieszczania się po zupełnie innych drogach. Ten typ pojazdu powinien sprawdzić się u osób, które wciąż nie potrafią zdecydować się na nic konkretnego.