Żyjemy w coraz bardziej zabieganych i dynamicznych czasach w których dominuje duży pęd za pieniądzem, coraz mniej czasu i coraz więcej obowiązków w pracy, szkole i życiu prywatnym. Do wszystkiego tego warto dodać wysoki rozwój technologiczny i wszechobecny dostęp do internetu.
Dlatego też dla każdego kto ceni sobie swój wolny czas, jest posiadanie urządzeń, które ułatwią nasze życie i sprawią, że będzie ono bardziej komfortowe i co najważniejsze – bardziej mobilne i efektywniejsze.
Podstawowym urządzeniem, które jest obecnie czymś absolutnie koniecznym jeżeli jesteśmy nowoczesnym i dynamicznym człowiekiem, który dużo pracuje i posiada mało wolnego czasu, jest oczywiście smartfon. Ten niewielki następca telefonów komórkowych kryje w sobie obecnie specyfikację, której jeszcze 10 lat temu nie posiadało większość laptopów i komputerów osobistych.
Kolejnym urządzeniem, które jest warte rozważenia, jest oczywiście tablet. Tablety weszły na rynek w okolicach 2010 roku i miały być konkurencją dla małych laptopów i smartfonów. Niestety rynek brutalnie zweryfikował przydatność tabletów, które przegrały z coraz większymi i bardziej zaawansowanymi smartfonami. W końcu jaki jest sens kupowania 8 calowego tabletu za 1500 czy 2000 złotych, jeżeli za tą samą cenę możemy kupić smartfona, który będzie miał ekran mniejszy o zaledwie jeden cal, a będzie posiadał oprócz tego zdecydowanie lepszą specyfikację techniczną, bardziej dopracowany system operacyjny, lepszy ekran i lepszy aparat?
Po tabletach i smartfonach na rynku przyszła również chwilowa moda na smartwatche. Te inteligentne elektroniczne zegarki miały być bezpośrednim następną tradycyjnych zegarków, które są obecne z człowiekiem już od setek lat. Oprócz pokazywania daty i godziny, smartwatche dodatkowo informują nas również o aktualnej i przyszłej pogodzie, mierzą nasz puls i tętno, a także liczbę kroków jakie zrobiliśmy każdego dnia. Na dodatek możemy na smartwatchu przeczytać nasze ostatnie smsy i powiadomienia z social media takich jak Facebook czy Twitter, czy nawet sterować za pomocą smartwatcha naszą aplikacją muzyczną czy też aparatem fotograficznym. Mimo, że na papierze wszystko to wygląda bardzo dobrze, to inteligentne zegarki zostały odrzucone przez konsumentów z powodu zbyt małej i słabej baterii, która pozwalała jedynie na jeden dzień pracy, a także z powodu zbyt wygórowanej ceny.
Urządzeniami, które przetrwały próbę czasu i które nadal bardzo dobrze się sprzedają (i nic nie wskazuje na to żeby ten stan rzeczy miał się w ciągu najbliższych kilkunastu miesięcy zmienić) są laptopy. Ich główną zaletą, która sprawia że nadal są tak często kupowane, jest połączenie dużej mobilności z przyzwoitą specyfikacją i dużym komfortem pracy, który zapewnia duży 15-17 calowy ekran oraz klawiatura – czyli coś czego nie jest w stanie zapewnić żaden, nawet największy tablet na rynku, a tym bardziej smartfon.
Kupno laptopa czy komputera osobistego to bardzo ważna decyzja zakupowa, która powinna zostać w stu procentach przemyślana i dokonana z rozwagą. W końcu nie kupujemy laptopa co roku i jeżeli kupujemy tego typu droższy sprzęt, to z myślą o tym, że ma on nam posłużyć przez kolejne 4 czy 5 lat. Prawda?
Jaki laptop do 2000 czy też 2500 złotych wybrać?
Cena ta wydaje się najbardziej reprezentatywna, ponieważ właśnie laptopy z tego przedziału cenowego są najczęściej wypuszczane na rynek oraz również najczęściej kupowane przez konsumentów.
Laptop za tą cenę bez wątpienia będzie laptopem biurowym, dlatego nie możemy oczekiwać po nim cudów jeżeli chodzi o specyfikację. To czego na pewno powinniśmy oczekiwać to procesor intela i3 lub i7 jednej z nowszych generacji.
Większość laptopów z tej półki cenowej będzie posiadało 4 GB RAMu, ale powinniśmy szukać modeli, które mają co najmniej 6, a najlepiej 8 GB pamięci RAM.
Dysk laptopa jest również bardzo ważny, od niego zależy szybkość działania systemu operacyjnego i czas potrzebny na włączenie urządzenia. Najszybsze są dyski SSD i powinniśmy szukać laptopa właśnie z takim dyskiem, nawet gdyby miał on mieć mniejszą pojemność niż dysk HDD.