Mobilność w dzisiejszych czasach w których mamy coraz mniej czasu, a coraz więcej obowiązków, jest niezmiernie ważna. Dlatego inwestujemy w tak wiele rzeczy, które pozwalają nam zaoszczędzić jak najwięcej czasu.

Jedną z takich rzeczy, które pomagają nam zaoszczędzić sporo naszego cennego czasu jest na przykład samochód. Inwestycja we własny samochód to tak naprawdę inwestycja w nas samych – dzięki temu jesteśmy w stanie pracować w miejscach o wiele bardziej oddalonych od naszego miejsca zamieszkania, nie jesteśmy też uzależnieni od godzin kursowania komunikacji miejskiej, jesteśmy też w stanie szybciej dojechać do naszej pracy, dzięki czemu zaoszczędzony czas możemy przeznaczyć na przykład na 30 minut snu dziennie więcej.

Zaoszczędzić czas możemy również dzięki nowym technologiom, takim jak smartfony, tablety czy laptopy. Smartfony czy tablety mogą wydawać się czymś starym, ale wbrew pozorom to nadal dość nowa technologia. Pierwsze poważne smartfony weszły na rynek zaledwie 13 lat temu. Wydaje nam się, że był to kawał czasu temu, ponieważ skok technologiczny jakiego dokonaliśmy przez te 13 lat jest ogromny.

Dzięki smartfonowi możemy wykonywać podstawowe zadania biurowe, których wymaga się od nas w pracy, takie jak wysłanie maila, napisanie do szefa czy stworzenie prostego dokumentu tekstowego. Jesteśmy w stanie zrobić to jadąc autobusem czy pociągiem lub po prostu idąc chodnikiem w stronę naszego miejsca pracy. Jeszcze 15 lat temu tego typu oszczędności czasu były absolutnie niemożliwe. Tablety dotarły do nas 10 lat temu w 2010 roku dzięki Apple, które zaprezentowało nam wówczas swoje iPady.

komputer

Rozpoczął się wówczas prawdziwy boom na tego typu urządzenia, który trwał kilka następnych lat i obecnie już opadł, ale nadal można spotkać od czasu do czasu w pociągu, autobusie czy parku osoby pracujące zdalnie przy użyciu tabletu. Dzięki temu, że posiadamy tablet, możemy robić to samo, ale o wiele szybciej i wygodniej dzięki dużemu ekranowi tabletu – niemal równie szybko jak gdybyśmy korzystali z laptopa.

Największym urządzeniem (gabarytowo i wagowo) który pozwoli nam na oszczędzenie mnóstwa czasu dzięki pracy zdalnej w każdym miejscu na świecie, jest oczywiście laptop. Na co trzeba uważać podczas kupowania laptopa?

Jeżeli nasz budżet na kupno nowego laptopa nie przekracza kwoty 3000 złotych, to znaczy że prawie na pewno będziemy kupować laptopa biurowego, czyli przeznaczonego przede wszystkim do pracy i przeglądania internetu, a niekoniecznie do grania w gry.

Najważniejsze w takim laptopie jest pięć głównych parametrów.

Pierwszym z nich jest pojemność baterii. Jeżeli chcemy żeby nasz laptop był prawdziwie mobilny, to jego bateria powinna być odpowiednio duża. Trzy godziny pracy na baterii naładowanej do stu procent to obecnie absolutne minimum jakie powinniśmy wymagać od każdego laptopa w tej cenie. Niektóre laptopy w cenie do 3000 zł oferują baterie pozwalające na pracę nawet do 5-6 godzin na jednym ładowaniu. Jeżeli wiemy, że często będziemy pracować poza domem, to właśnie takie modele powinniśmy przede wszystkim szukać.

dysk ssd

Drugim parametrem jest pamieć RAM. Większość laptopów do 3000 złotych będzie oferowała jedynie 4 GB pamięci RAM. Powinniśmy jednak unikać takich modeli i poszukać laptopa, który posiada 8 GB RAMu. Pozwoli nam to na obsługę wielu programów naraz, co w pracy biurowej jest szczególnie potrzebne.

Trzecim parametrem jest dysk. Istnieją dwa typy dysków: SSD oraz HDD. Od tego jaki dysk wybierzemy będzie zależała nie tylko pojemność naszego urządzenia do pracy, ale również szybkość pracy systemu operacyjnego znajdującego się w naszym laptopie.

Dyski HDD nazywane są inaczej dyskami talerzowymi. Dyski te są dość starą technologią. Występują w nich specjalne talerze wykonane z aluminium na których znajduje się specjalna warstwa nośnika. Zaletą dysków HDD jest bez wątpienia niska cena.

Dyski SSD są droższe, ale dzięki nim nasz laptop będzie działał szybciej. Jaki dysk SSD powinniśmy wybrać? Minimalną pojemnością, którą będziemy potrzebowali do podstawowej pracy biurowej, będzie 80 GB.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here