Każda osoba poszukująca legalnej pracy stanie przed zadaniem napisania swojego życiorysu zawodowego (CV). Ten z pozoru prosty dokument może przysporzyć wielu trudności i dylematów. Nie bez znaczenia dla przyszłego pracodawcy będzie to jakie informacje znajdzie w naszym cv i jaką ten dokument będzie miał formę.

Estetyka dokumentu jest bardzo ważna a informacje w nim zawarte powinny być zgodne z rzeczywistością.
Życiorys zawodowy to nie jest miejsce na lanie wody. Tu dzięki konkretnym informacjom możemy zareklamować swoją osobę i sprawić, że pracodawca akurat nas zapragnie zaprosić na rozmowę kwalifikacyjną.

Główne elementy jakie zawierać powinno cv to nasze dane kontaktowe, zdjęcie, informacje na temat zdobytego wykształcenia oraz doświadczenia zawodowego. Tutaj także mamy możliwość opisania naszych dodatkowych umiejętności i kwalifikacji czy podzielenia się krótko informacją na temat swoich pasji. W dobie troski o ochronę danych osobowych i głośnego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) taki dokument jak CV powinien zawierać także informacje na temat zgody na przetwarzanie naszych danych osobowych skonkretyzowanej co do konkretnego pracodawcy do którego aplikujemy o zatrudnienie. Zgoda taka może zostać wyrażona również na potrzeby przyszłych rekrutacji które będzie prowadziła ta firma.

cv

Dla wielu osób dylematem może być: jakie zdjęcie do cv należy załączyć

Przed laty zdjęcia jakie umieszczano w cv to były zdjęcia robione jak do dowodu czy paszportu, poważne i oficjalne. Dziś zdjęcia w cv są nieco bardziej luźne, osoby na nich uśmiechnięte. Nadal oczywiście zdjęcie ma być biznesowym a nie zdjęciem zrobionym przez znajomego na imprezie. Selfie? Jak najbardziej, ale profesjonalne i biznesowe.

Zastanawiając się jakie zdjęcie do cv wybrać musimy wiedzieć, że zdjęcie musi być aktualne. Nie załączajmy zdjęć sprzed kilku lat. Nie jest także wskazane aby zdjęcia były przerabiane i ulepszane w różnego rodzaju programach. Pracodawcy mogą sugerować się również zdjęciem i na tej podstawie podjąć decyzję o zaproszeniu do dalszych rekrutacji bądź zdyskwalifikowaniu naszej aplikacji. Są zawody w których wygląd ma duże znaczenie.

Jeśli posiadamy bogata historię zatrudnienia i wpisywanie wszystkich zakładów pracy na naszym cv powodowałoby, że będzie ono zbyt długie to powinniśmy wybrać te najistotniejsze z punktu widzenia stażu pracy bądź kompetencji jakie zdobyliśmy w kontekście nowej pracy o którą się staramy. CV nie powinno być zbyt długie, jego gramatura powinna ograniczyć się do jednej strony formatu A4.
Dodatkowe informacje którymi chcemy się pochwalić na temat naszej osoby powinny być zwięzłe i również wybrane spośród wszystkich pod kątem ich istotności dla nowego pracodawcy.

aparat

W internecie dostępne są programy, które pomogą stworzyć nam cv i nadać mu pewną formę i estetykę.
Rynek jest przesycony pewnymi branżami i specjalizacjami pracowników i aby przebić się w tym gąszczu należy wyróżnić się już na etapie własnego CV. Nie może być ono takie jak każde inne, musi się czymś wyróżniać, być przebojowe. Korzystając z dostępnych w internecie wzorów cv napisanych z myślą na konkretne stanowisko nie powinniśmy ich powielać, kopiować bezmyślnie. Mogą one posłużyć jako inspiracja i wzór ale nie do skopiowania w całości.

Pamiętajmy, że wszystko co zostanie wpisane do cv musi być zgodne z prawdą, tu nie ma miejsca na brak szczerości. Powinniśmy się jak najlepiej zareklamować, ale wszystko w granicach prawdy i rzetelności.
Pracodawca będzie w stanie w łatwy sposób zweryfikować czy to co zawarliśmy w cv jest prawdą. W większych firmach rozmowy kwalifikacyjne prowadzone są przez wykwalifikowanych rekruterów, którzy znają sztuczki aplikantów i nie dadzą się na nie nabrać.

Pamiętajmy, że warto co jakiś czas zmieniać nasze cv pod kątem pracy o jaką się staramy i aktualnych trendów. Nie dopisujmy jedynie kolejnych firm z którymi kończymy współpracę ale dodajmy coś nowego, coś co sprawi, ze potencjalny nowy pracodawca zwróci na nas swoją uwagę. CV to takie pierwsze wrażenie jakie będzie budowało postrzeganie nas w późniejszym czasie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here