Akwarystyka to niezwykle pasjonujące hobby, które sprawia przyjemność wielu osobom. Choć mogłoby się wydawać, że nie jest to wymagające zajęcie, należy jednak mieć na uwadze, że poza walorami estetycznymi i relaksującymi, jest to również obowiązek i odpowiedzialność za stworzenia, które żyją w wodzie. Dlatego każdy hodowca powinien zapewnić im optymalne i jak najbardziej zbliżone do naturalnego środowiska warunki.

Pierwszy krok, czyli wiedza

Jeżeli chcemy zająć się akwarystyką na poważnie i stworzyć idealne warunki życia dla rybek i innych zwierząt wodnych, to powinniśmy zacząć od zebrania informacji na ich temat. Szczególnie istotne kwestie to warunki, w jakich żyją te gatunki, kiedy są w swoim naturalnym środowisku.

Kupno akwarium

Mając to za sobą, możemy zdecydować, które ze stworzeń będą dla nas idealne i które spełnią nasze oczekiwania. Pod tym kątem należy wówczas dobrać wielkość, jak i kształt naszego akwarium.

Oczywiście, im jest ono większe, tym lepiej. Większa pojemność daje nam większe pole do popisu, ale również pozwala na swobodną instalację niezbędnych sprzętów, które zagwarantują utrzymanie odpowiednich warunków do życia rybek, ślimaków czy roślin. Wśród tych akcesoriów powinny znaleźć się między innymi termometr i grzałka z wbudowanym termostatem; filtry; napowietrzacz, jeśli nie ma takiej funkcji w urządzeniu filtrującym; a także oświetlenie.

Przygotowanie wody

Zanim wpuścimy rybki do zaaranżowanego akwarium, należy przygotować dla nich wodę. Nie wolno wpuszczać ich do świeżo nalanej ze względu na znajdujący się w niej chlor. Konieczne jest odczekanie około tygodnia lub kupno preparatów, które zredukują chlor, aby nie był groźny dla stworzeń wodnych. Inaczej może się okazać, że rybki nie przeżyją albo zachorują, gdyż należą one do bardzo delikatnych i wrażliwych na zmiany organizmów.

Roślinność wodna

Urządzając akwarium, powinniśmy także zastanowić się nad wyborem roślin i zdecydować, czy chcemy umieścić tam sztuczne, czy żywe okazy. W praktyce żywe rośliny są znacznie lepszym wyborem, ponieważ będą dostarczały tlen dla żyjących w wodzie istot. Ponadto mogą służyć jako doskonałe kryjówki, a także pokarm dla niektórych gatunków.

Co więcej, żywe rośliny prezentują się zdecydowanie lepiej od sztucznych. Przy odpowiedniej ilości światła i pielęgnacji, będą na pewno zachwycać nie mniej niż wodna fauna.

Dodatkowe elementy wystroju

Podczas przygotowania akwarium zawsze skupiamy się nie tylko na jego funkcjonalności i dobrych warunkach, ale również na estetyce. Wystrój akwarium to kwestia bardzo indywidualna, zależna od przygotowanych roślin, wybranego żwirku lub piasku, a także dodatkowych ozdób. Mogą one pełnić podwójną rolę: nie dość, że prezentują się pięknie, to jeszcze zapewniają rybkom możliwość ukrycia się przed wrogami. Wszelkie modele zatopionych statków, podwodne zamki i skałki będą więc mile widziane nie tylko przez nas, ale także przez zasiedlające akwarium gatunki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here