Jak powinien wyglądać wymarzony pokój młodzieżowy? Na te pytanie nawet nastolatkom trudno jest udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Z rozmów z młodymi ludźmi wynika, że nie przywiązują oni wagi do funkcjonalności, a jedynie do wyglądu przestrzeni, w której spędzają najwięcej czasu, przebywając w domu. Jednak prawdą jest, że chociaż często tego nie dostrzegają, nastolatkowie potrzebują funkcjonalnej przestrzeni, która będzie w stanie łączyć w sobie funkcje miejsca przeznaczonego do nauki, rozrywki oraz odpoczynku.
Pokój łączący w sobie wiele funkcji
Projektowanie pokoju nastolatka nie jest prostym zadaniem. Przede wszystkim dlatego, że często mamy do dyspozycji ograniczoną przestrzeń, która musi służyć do wielu zróżnicowanych zadań. Przebywając w swoim pokoju, młodzi ludzie odrabiają lekcje, czytają książki, śpią, przyjmują gości, a także oddają się lubianym rozrywkom, które również mogą być bardzo różne. Niektórzy lubią ćwiczyć, inni grać na konsoli czy komputerze, jeszcze inni na instrumentach. To wszystko powinno być uwzględnione w momencie, kiedy planujemy projektowanie pokoju nastolatka.
Maksymalne wykorzystanie przestrzeni
Istotne jest, aby maksymalnie wykorzystać każdy kąt. Właśnie dlatego coraz więcej osób decyduje się na meble wykonywane pod wymiar, które ograniczają niewykorzystaną przestrzeń do minimum. Dobrym pomysłem jest również stworzenie strefy odpoczynku nieco wyżej, na przykład na antresoli. Dzięki temu przede wszystkim na tym samym skrawku podłogi będziemy w stanie umieścić biurko, kanapę czy szafki pod łóżkiem, a dodatkowo „ukryjemy” niejako miejsce przeznaczone do spania, co z pewnością zostanie docenione przez nastolatków, którzy niekoniecznie lubią ścielić łóżko. 😉 Wracając do zabudowy, dobrym ruchem w przypadku bardzo małych pomieszczeń, jest stworzenie półek czy szafek wokół okna, a pod nim umieszczenie blatu służącego jako biurko. Więcej przydatnych wskazówek można znaleźć na stronie pogotowiewnetrzarskie.com.
O czym warto pamiętać, aranżując pokój nastolatka?
Pokój nastolatka powinien być dobrze oświetlony – najlepiej, jeśli znajdzie się w nim kilka źródeł światła, dedykowanych poszczególnym strefom. Duże znaczenie ma także kolorystyka – młodzi ludzie często preferują żywe, odważne barwy, jednak warto pamiętać, że czerwone czy pomarańczowe ściany mogą znudzić się bardzo szybko, a dodatkowo powodować rozdrażnienie i na dłuższą metę uniemożliwiać skupienie się. Dla wszystkich młodych ludzi istotne są dodatki, różnego rodzaju elementy dekoracyjne, przez które mogą wyrazić siebie – swoją osobowość, temperament oraz zainteresowania, dlatego w pokoju nastolatka nie powinno zabraknąć ważnych dla niego ozdób.