Dzieci przyswajają w szkole dużo informacji. W dorosłości trudno jest jednak odtworzyć większość z nich. Na lekcjach biologii z pewnością prezentowana była budowa oka. Wbrew pozorom to cenna wiedza, pozwalająca lepiej rozumieć, jak działa narząd wzroku, jak powstają wady wzroku oraz jak dbać odpowiednio o oczy.

Budowa gałki ocznej

Gałka oczna składa się z trzech oddzielnych warstw. Pierwsza z nich to TWARDÓWKA. Ma ona właściwości ochronne, a za sprawą rogówki pełni rolę okna, za którego sprawą światło przenika do wnętrza oka. Następna warstwa to NACZYNIÓWKA. Jest to miejsce ciemne (dzięki czemu nie odbija się światło) oraz pełne naczyń krwionośnych. W przedniej części naczyniówki znajduje się tęczówka (decyduje o kolorze oczu) oraz czarny punkt, zwany źrenicą. Mięśnie tęczówki regulują wielkość źrenicy, dzięki czemu można ona wpuszczać mniej lub więcej światła. Ostatnia warstwa to SIATKÓWKA – zbiera ona bodźce wzrokowe i przetwarza na impulsy elektryczne do mózgu, który z kolei zamienia je w obrazy. Na siatkówce znajdują się światłoczułe komórki fotoreceptorowe: czopki (pozwalają widzieć szczegóły i kolory) oraz pręciki (umożliwiają widzenie w słabym świetle).

Zdrowa gałka oczna – jak o nią dbać?

Narząd wzroku jest skomplikowany, ale potrafi działać z niezwykłą precyzją. Z czasem jednak wzrok ulega pogorszeniu. Niektóre osoby borykają się z wadami wzroku. Jak dbać o oczy, aby dłużej cieszyć się dobrym wzrokiem? Przede wszystkim należy dbać o ich prawidłową higienę oraz spożywać produkty zawierające witaminy A, C, E, składniki mineralne jak cynk, miedź, selen, mangan oraz luteinę i zeaksantynę. W sytuacji długotrwałej pracy przed ekranem komputera należy często robić przerwy. W przypadku suchych i zmęczonych oczu warto sięgnąć po krople nawilżające. Należy unikać klimatyzowanych pomieszczeń i często wietrzyć swój pokój. Zaleca się noszenie okular przeciwsłonecznych, zwłaszcza w upalne dni. Osoby z wadami wzroku powinny zwrócić uwagę na jakość swoich okularów i soczewek kontaktowych (warto sięgnąć po produkty Acuvue – soczewki zawierają składnik nawilżający oraz filtry UV).

Ludzie oko to zdumiewający narząd. Zadziwia on swoją złożonością. Jednocześnie jest podatny na różne schorzenia i wady. Dlatego tak ważne jest, aby o niego dbać. W razie jakichkolwiek wątpliwości czy pogorszenia jakości widzenia nie ma co zwlekać z wizytą u okulisty. Dodatkowe niepokojące objawy to bóle głowy, swędzenie i pieczenie oczu, utrata ostrości widzenia, zniekształcenia widzianych przedmiotów, mroczki przed oczami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here