Po wielu rozmowach zapadła decyzja, zaczynacie się starać o dziecko. Od czego zacząć? Jakie badania przed ciążą wykonać?
Czy tylko kobieta powinna dbać o swoje zdrowie? Co może nas zaskoczyć jeszcze przed zajściem w ciążę, jak i w trakcie jej trwania? Oto pytania, które najczęściej nas nurtują i dopiero życie zweryfikuje to, co się stanie. Każdy organizm jest inny i inaczej reaguje na tak poważne zmiany, jakie w nim zachodzą w ciągu dziewięciu miesięcy.
Najważniejsze jest jak najwcześniejsze suplementowanie kwasem foliowym, najlepiej kilka miesięcy przed zajściem w ciążę. Biorąc każdego dnia tabletki zmniejszamy ryzyko chorób układu nerwowego u naszego dziecka. To jest podstawa. Co oprócz tego? Jeśli dawno nie wykonywaliśmy badań to zacznijmy od wizyty u ginekologa, który wykona cytologię oraz usg i podpowie, jakie specjalistyczne badania pod kątem przyszłego zajścia w ciążę należy wykonać. Morfologia, określenie grupy krwi, badanie moczu poziomu hormonów płciowych i tarczycy. Należy również sprawdzić, czy kobieta przebyła toksoplazmozę, która jest chorobą pasożytniczą, przebiegającą bez objawów, natomiast w ciąży jest bardzo groźna i może nawet doprowadzić do uszkodzenia rozwijającego się dziecka, a nawet poronienia!
To samo dotyczy wirusa cytomegalii. Następnie różyczka. Zachorowanie na nią w trakcie ciąży jest również bardzo niebezpieczne dla płodu. Często mamy jeszcze wystarczającą ilość przeciwciał, jeśli chorowaliśmy na nią w dzieciństwie albo byliśmy szczepieni, lecz jeśli jest ich za mało, to należy się zaszczepić przed zajściem w ciążę. Jakie badania przed ciążą jeszcze należy wykonać? Musisz sprawdzić, czy nie jesteś nosicielką wirusa żółtaczki typu B oraz wirusa HIV. Poza tymi badaniami z krwi, warto wybrać się na wizytę kontrolną do stomatologa,który wyleczy nam zęby, co zmniejszy możliwość rozwinięcia się próchnicy.
Bakterie próchnicy mogą utrudnić zajście w ciążę, a także być niebezpieczna dla płodu. Podsumowując jakie badania przed ciążą należy wykonać to cytologia i USG u ginekologa, badania krwi: morfologia, toksoplazmoza, cytomegalia, różyczka, obecność antygenu Hbs, czyli żółtaczki typu B, obecność wirusa HIV oraz kontrola stanu uzębienia u stomatologa i ewentualne leczenie, w celu zapobiegnięcia rozwijaniu się próchnicy w trakcie ciąży.
Po wykonaniu całego panelu badań musimy starać się troszczyć o siebie jak najbardziej. Jeśli do tej pory nie odżywialiśmy się zdrowo to teraz jest najwyższa pora, żeby zmienić i całkiem zlikwidować stare nawyki.
Owoce i warzywa powinny u nas codziennie gościć na stole. Myjmy je zawsze przed jedzeniem i odpowiednio przygotowujmy. Zadbajmy również o odpowiednią dawkę ruchu na świeżym powietrzu. Jeśli będziemy zdrowi i będziemy się dobrze czuć na co dzień to powinno nam się udać szybko zajść w ciążę. A jeśli jeszcze nie zaczęłyśmy obserwować swojego organizmu pod kątem cyklu to najwyższa pora, aby zacząć to robić. Obserwacja śluzu, wysokości temperatury ciała po przebudzeniu i długość dni miesiączki są kluczowymi kwestiami przy planowaniu zajścia w ciążę. Dzięki obserwacjom możemy dokładnie wyznaczyć dni płodne, w których jest największe prawdopodobieństwo zajścia w ciążę. Warto zatem jak najwcześniej rozpocząć obserwacje, nawet jeszcze przed planowaniem starań.
A co, jeśli mija kilka miesięcy, a wynik testu ciążowego jest nadal negatywny? Wtedy już warto zasięgnąć porady u specjalisty, który doradzi jakie specjalistyczne badania przed ciążą zrobić. Możliwe, że również będzie musiał zbadać się twój partner. Obecnie jest wiele nowoczesnych metod leczenia niepłodności, dlatego nie warto się szybko zrażać tylko oddać się w ręce lekarzy. Może za bardzo chcemy i za mocno się staramy, a w rezultacie jest odwrotny wynik? Wyjedźmy na romantyczny urlop we dwoje, odpocznijmy, cieszmy się sobą i wyobrażajmy sobie naszego przyszłego dzidziusia, przestańmy się denerwować i martwić, a wtedy na pewno kolejna próba będzie już udana i z utęsknieniem będziemy czekać na pojawienie się maluszka po dziewięciu miesiącach ciąży.